"Sueddeutsche Zeitung": UE przygotowuje surową karę dla Polski

dodane 15.12.2017 07:00

PAP |

Komisja Europejska uważa, że polskie państwo prawa jest zagrożone i przygotowuje w związku z tym surową karę dla Polski - podał w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta ostrzega przed eskalacją konfliktu na niespotykaną dotychczas skalę.

"Sueddeutsche Zeitung": UE przygotowuje surową karę dla Polski   Jakub Szymczuk /Foto Gość

"Unia Europejska znajduje się krótko przed eskalacją konfliktu z krajem członkowskim Polską na niespotykaną dotychczas skalę" - piszą brukselscy korespondenci "SZ" Daniel Broessler i Thomas Kirchner.

Komisja Europejska przygotowuje się do wdrożenia po raz pierwszy w historii Wspólnoty postępowania w oparciu o art. 7 traktatów unijnych z powodu "jednoznacznego niebezpieczeństwa poważnego naruszenia praworządności" - czytamy w "SZ".

Decyzja ma zapaść w środę, jeżeli nowy premier Polski Mateusz Morawiecki w konflikcie o polski wymiar sprawiedliwości nie obieca zmiany stanowiska - tłumaczą autorzy.

"SZ" zaznacza, że Morawiecki uznał postępowanie przeciwko Polsce za "niesprawiedliwe". "We wspólnocie suwerennych państw, jaką jest UE, państwa powinny mieć prawo do tego, by reformować swoje wymiary sprawiedliwości" - cytuje polskiego premiera "SZ".

"Nie ma przesłanek wskazujących na to, że czerwona linia nie zostanie przekroczona" - powiedział dziennikarzom anonimowy dyplomata unijny. Postępowanie o stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia wartości podejmują państwa członkowskie większością czterech piątych głosów. Autorzy twierdzą, że zebranie takiej większości jest możliwe. Kara wobec Polski uważana jest za "dotkliwą", ponieważ dotychczas jeszcze żaden kraj Unii nie został w taki sposób "postawiony pod pręgierzem" - oceniają Broessler i Kirchner.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY, PAP, POLSKA, PRAWO, UE

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Krzysiek 15.12.2017 16:22
Niezalogowany użytkownik >>"postawiony pod pręgierzem"<<
Niemcy 6 lat okupowali Polskę - spłacając 2% ze zniszczeń, które dokonali - Polska istnieje
Rosja 44 lata okupowała Polskę - spłacając 0% ze zniszczeń, które dokonała - Polska istnieje
Unia Europejska 13 lat szantażuje Polskę - żądając okupu za brak wartości multi-kulti - w Bogu Polska istnieje
Plusów: 5 pixpixble 15.12.2017 15:42
Niezalogowany użytkownik "bo niechcecie wartosci europejskich" - a jakie to wartości europejskie są zagrożone?

I tak na marginesie: czy za 20-30 lat Unia Europejska będzie jeszcze istnieć???
A może zmienią nazwę na Islamska Zjednoczona Europa... wtedy warto z niej wyjść...
Plusów: 2 Gość 15.12.2017 11:38
Niezalogowany użytkownik Skoro już mówisz o kłamstwach oszczerstwach i pomówieniach - gdzie Wielka Brytania zwróciła pieniądze do Unii?
Plusów: 2 1 15.12.2017 10:22
Niezalogowany użytkownik Polacy przeciez jak niechcecie nalezec do EU bo niechcecie wartosci europejskich to wystepujemy z EU i tyle.Zwracamy pieniadze jak Wielka Brytania i budujem granice jak byly.Po co obrazac innych?Niech EU sobie a Polska sobie.Po co te wszystkie klamstwa oszczerstwa pomowienia?

wszystkie komentarze >