107,6 FM

"Sueddeutsche Zeitung": UE przygotowuje surową karę dla Polski

Komisja Europejska uważa, że polskie państwo prawa jest zagrożone i przygotowuje w związku z tym surową karę dla Polski - podał w piątek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta ostrzega przed eskalacją konfliktu na niespotykaną dotychczas skalę.

"Unia Europejska znajduje się krótko przed eskalacją konfliktu z krajem członkowskim Polską na niespotykaną dotychczas skalę" - piszą brukselscy korespondenci "SZ" Daniel Broessler i Thomas Kirchner.

Komisja Europejska przygotowuje się do wdrożenia po raz pierwszy w historii Wspólnoty postępowania w oparciu o art. 7 traktatów unijnych z powodu "jednoznacznego niebezpieczeństwa poważnego naruszenia praworządności" - czytamy w "SZ".

Decyzja ma zapaść w środę, jeżeli nowy premier Polski Mateusz Morawiecki w konflikcie o polski wymiar sprawiedliwości nie obieca zmiany stanowiska - tłumaczą autorzy.

"SZ" zaznacza, że Morawiecki uznał postępowanie przeciwko Polsce za "niesprawiedliwe". "We wspólnocie suwerennych państw, jaką jest UE, państwa powinny mieć prawo do tego, by reformować swoje wymiary sprawiedliwości" - cytuje polskiego premiera "SZ".

"Nie ma przesłanek wskazujących na to, że czerwona linia nie zostanie przekroczona" - powiedział dziennikarzom anonimowy dyplomata unijny. Postępowanie o stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia wartości podejmują państwa członkowskie większością czterech piątych głosów. Autorzy twierdzą, że zebranie takiej większości jest możliwe. Kara wobec Polski uważana jest za "dotkliwą", ponieważ dotychczas jeszcze żaden kraj Unii nie został w taki sposób "postawiony pod pręgierzem" - oceniają Broessler i Kirchner.

« 1 »
 • marcin CH
  15.12.2017 09:08
  Dla mnie to trzeba zadbac o komunikacje, dyskucje, gotowosc nawet do drobnych kompromisow i PR w relacjach z Unia...
  doceń 2
 • 1
  15.12.2017 10:22
  Polacy przeciez jak niechcecie nalezec do EU bo niechcecie wartosci europejskich to wystepujemy z EU i tyle.Zwracamy pieniadze jak Wielka Brytania i budujem granice jak byly.Po co obrazac innych?Niech EU sobie a Polska sobie.Po co te wszystkie klamstwa oszczerstwa pomowienia?
 • pixpixble
  15.12.2017 15:42
  "bo niechcecie wartosci europejskich" - a jakie to wartości europejskie są zagrożone?

  I tak na marginesie: czy za 20-30 lat Unia Europejska będzie jeszcze istnieć???
  A może zmienią nazwę na Islamska Zjednoczona Europa... wtedy warto z niej wyjść...
  doceń 5
 • Krzysiek
  15.12.2017 16:22
  >>"postawiony pod pręgierzem"<<
  Niemcy 6 lat okupowali Polskę - spłacając 2% ze zniszczeń, które dokonali - Polska istnieje
  Rosja 44 lata okupowała Polskę - spłacając 0% ze zniszczeń, które dokonała - Polska istnieje
  Unia Europejska 13 lat szantażuje Polskę - żądając okupu za brak wartości multi-kulti - w Bogu Polska istnieje
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama