Uwaga! Czad nie śpi

dodane 15.12.2017 13:53

Joanna Wyleżoł /Radio eM

Po raz drugi ruszyła kampania MSWiA "Czad i ogień. Obudź czujność!”.

Czujnik czadu   Joanna Wyleżoł /Radio eM Czujnik czadu Jest bezwonny, niewidoczny i praktycznie niewykrywalny. Czad -  bo o nim mowa - każdego roku zabija około 100 osób w Polsce, a podtruwa  kilka tysięcy. Kampanii edukacyjnych było już mnóstwo. Co roku ich schemat jest ten sam. Edukacja i profilaktyka. Czy przynosi efekty? Jak się okazuje mieszkańcy Katowic objawy tlenu węgla doskonale znają.

...  i tu pojawią się odwieczny problem. Ignorujemy objawy i przepisy  - mówi Aneta Gołębiowska rzecznik śląskiej Straży Pożarnej.

Nie czyścimy też przewodów kominowych i nie myślimy o konserwacji naszych domowych palenisk. Efekty tego mogą być tragiczne o czym w ostatnim czasie przekonała się m. in. 7 osobowa rodzina w Chorzowie, gdzie pod osłoną nocy czad podtruł wszystkich łącznie z trójka małych dzieci. W wielu przypadkach skutków tlenku węgla można uniknąć montując specjalną czujkę - dodaje Gołębiowska.

Wszystkiemu winne są hermetyczne mieszkania. Nie dociera do nich świeże powietrze. Zaklejone kratki wentylacyjne, czy nawiewy w plastikowych oknach to nasze główne grzechy. Do tego lekceważymy objawy - bóle głowy i zawroty.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANETA GOŁĘBIEWSKA , CZAD, CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ, STRAŻ, TLENEK , TLENEK WĘGLA, ZACZADZENIE