Morawiecki o spotkaniu z Macronem

dodane 15.12.2017 13:50

PAP |

Premier Mateusz Morawiecki, który w piątek spotkał się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, powiedział dziennikarzom, że "były to dobre rozmowy". Jak poinformował, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

Morawiecki o spotkaniu z Macronem   PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL Macron i Morawiecki

Premier poinformował, że jego rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła m.in. zmian klimatycznych, bezpieczeństwa energetycznego i dyrektywy o pracownikach delegowanych. Spotkanie odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli, w gronie delegacji obu państw. Następnie Morawiecki i Macron odbyli kilkunastominutową rozmowę w cztery oczy.

"To były dobre rozmowy" - ocenił szef polskiego rządu.

Premier poinformował, że zaprosił prezydenta Francji na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak podkreślił w 1918 r. Francja była ważnym sojusznikiem Polski.

Pałac Elizejski poinformował w oświadczeniu, że prezydent Macron rozmawiał z premierem Morawieckim przede wszystkim na temat reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i przyjmowania migrantów. W kwestii planowanych przez polski rząd reform wymiaru sprawiedliwości, Morawiecki zapewnił Macrona o swoich zamiarach "dialogu" z Brukselą - czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

Według informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych, prezydent Francji podczas spotkania z polskim premierem nawiązał do prowadzonej przez KE procedury praworządności wobec Polski. Morawiecki miał zadeklarować, że Polska chce współpracować z KE.

Francuski przywódca miał pytać w tym kontekście o kontakty między polskimi władzami, a Komisją Europejską. Przypominał, że bardzo ważny jest dialog prowadzony z wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Morawiecki odpowiadał, że Polska chce współpracować z Komisją Europejską w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, MATEUSZ MORAWIECKI, ORGANIZACJE, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 krut00 16.12.2017 23:08
Jeśli gwarantem niepodległości Polski nie jest Polska to o żadnej niepodległości mowy być nie może. Oj naiwny, naiwny...
Plusów: 1 Fryderyk 15.12.2017 18:20
Gwarantem niepodległości Polski jest NATO.
Plusów: 4 Gość2 15.12.2017 14:54
Niezalogowany użytkownik To były chyba jednak całkiem bezsensowne rozmowy, nic dobrego z nich nie ma i nie będzie. Oto co Merkel & Macron wymodzili:
"Jeśli Komisja Europejska zdecyduje się iść do przodu, będzie uważała, że to konieczne, będziemy to wspierać" - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji, pytana o ewentualne uruchomienie artykułu 7.

"Będę wspierał inicjatywy podejmowane przez Komisję Europejską za każdym razem, gdy broni ona spójności naszych zasad" - wtórował jej Macron." (tak podaje der Onet)
---

Jaki sens zapraszać Macrona do Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości, skoro właściwie utraciliśmy ją znowu?

wszystkie komentarze >