Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach

dodane 16.12.2017 17:31

RADIO WATYKAŃSKIE |

„Relikwie w Kościele zawsze otaczano szczególną czcią i uwagą, gdyż ciała błogosławionych i świętych, mające zmartwychwstać, były na ziemi żywą świątynią Ducha Świętego i narzędziami świętości, uznanej przez Stolicę Apostolską na drodze beatyfikacji i kanonizacji”. Słowa te czytamy w opublikowanej dziś instrukcji Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o autentyczności i przechowywaniu relikwii, datowanej 8 grudnia 2017 r.

Instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o relikwiach   Agata Bruchwald /Foto Gość Relikwie św. Jana Pawła II

Przypomina ona nauczanie Soboru Watykańskiego z Konstytucji o liturgii: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym oraz otacza szacunkiem ich autentyczne relikwie i wizerunki” (n. 111). Nowy watykański dokument skierowany jest do biskupów i tych, którzy uczestniczą w procedurach dotyczących relikwii błogosławionych i świętych czy też doczesnych szczątków sług Bożych.

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych przedstawia postępowanie kanoniczne dla zweryfikowania autentyczności relikwii i zapewnienia ich właściwego przechowywania. Zaznacza, że nie mogą być one wystawiane dla uczczenia przez wiernych bez odpowiedniego zaświadczenia władz kościelnych, gwarantującego ich autentyczność. Trzeba je dobrze chronić i czcić w duchu religijnym, unikając wszelkich form zabobonnych czy nielegalnego handlu.

Instrukcja przypomina, że kult publiczny należy się tylko relikwiom świętych i błogosławionych, ale i szczątki sług Bożych, którzy nie zostali jeszcze wyniesieni do chwały ołtarzy, zaleca otaczać szacunkiem i troską. Zajmując się nimi, biskup diecezji, w której się znajdują, musi uzyskać odpowiednie zezwolenie tak Stolicy Apostolskiej, jak i spadkobierców danych sług Bożych, których przed beatyfikacją ma poprosić o darowanie relikwii Kościołowi aktem prawnym uznawanym przez władze świeckie i kościelne. W dokumencie podkreśla się, że bezwzględnie zakazana jest sprzedaż relikwii czy ich wystawianie w nieodpowiednich miejscach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 kskiba19 17.12.2017 12:11
Sokrates: Przy świętych chodzi o wstawiennictwo, nie o cześć boską. Pora by przestać to mylić.
Plusów: 3 Moje zdanie 16.12.2017 21:56
Niezalogowany użytkownik Przypuszczam, bo pewności nie mam, że geneza relikwii tkwi w sytuacjach opisanych w Piśmie Świętym (kości Elizeusza 2Krl 13,21 oraz odzież św. Pawła Dz 19,11-12). Osobiście uważam, że świętość tkwi w duszy, która wierzymy, że trafiła do Nieba, a nie szczątkach, które powinny być zachowane ze szczególną troskliwością tym bardziej jeśli należą do osób ogłoszonych świętymi. I dlatego przeraża mnie to rozczłonkowywanie pośmiertne i wysyłanie np. paliczków do różnych parafii rozsianych po całym świecie. Owszem pojedyncze kosteczki są przedmiotem kultu, ale nie zmienia to faktu, że osoba ogłoszona świętą nie ma często godnego miejsca pochówku tylko jest rozparcelowana po wszystkich kontynentach. Ludzie czczą szczątki o których Pismo Święte mówi: "bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!" (Rdz 3,19), a zapominają o duszy, która jest w Niebie. Wraz ze śmiercią dusza opuszcza ciało i staje się ono zaledwie właśnie prochem.
Jeśli chodzi o handel relikwiami to istnieje w pewnej specyficznej formie. Otóż można kupić relikwie III stopnia dołączone np. do "świętych obrazków" i wtedy oficjalnie płacimy za obrazek. Tak samo dotyczy to książeczek modlitewnych.
Rozumiem, że wielu osobom relikwie bardzo pomagają w pogłębianiu wiary. Osobiście zdecydowanie wolę godny pochówek oraz zapewnienie świętego spokoju szczątkom osób zmarłych, a kontakt ze świetymi wyłącznie za pomocą modlitwy.
Na szczęście relikwie nie są dogmatem Kościoła, więc oddawanie im czci nie jest obowiązkowe więc jako katolik mam przy swoich poglądach zapewniony spokój wewnętrzny.
Plusów: 2 Bartosik 16.12.2017 20:43
Niezalogowany użytkownik Sam w jednej z lubelskich parafii widziałem, jak niektórzy do Komunii na "stojaka", a do relikwii klęczą... Może dlatego instrukcje się pojawiają (choć ta o tym chyba nie traktuje, jak czytam z tłumacza Google na stronie Watykanu) i powinny pojawiać.
Plusów: 11 Katolik 16.12.2017 19:20
Niezalogowany użytkownik "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Czym innym niż bałwochwalstwem jest oddawanie czci szczątkom doczesnym ludzi? Albo jeszcze gorzej kawałkom ich ubrań. A czym innym niż bezczeszczeniem zwłok jest odcinanie paluszków świętym? Poza tym KK chyba protestuje przeciwko tw. ogrodom pamięci, to dlaczego sam trzyma kawałki zwłok w relikwiarzach.

wszystkie komentarze >