107,6 FM

Roje meteorytów, superksiężyc i inne, czyli atrakcje astronomicznej zimy

Przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy już w czwartek.

Astronomiczna zima rozpocznie się w tym roku 21 grudnia w godzinach popołudniowych. Ten czwartek będzie najkrótszym dniem roku - potrwa ledwie nieco ponad 7 godzin: słońce wzejdzie o godz. 7.42, a zajdzie już o godz. 15.24. Każdy kolejny dzień - aż do 21 czerwca - będzie coraz dłuższy. Zima astronomiczna potrwa 88 dni i przyniesie nam kilka atrakcji. Jakich?

Już 22 grudnia, przypadnie maksimum roju meteorów o nazwie Ursydy – będzie można wtedy zobaczyć do 10 meteorów w ciągu godziny. Oczywiście - o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą, czyli niebo nie będzie zaciągnięte chmurami. I najlepiej poza miastem, w rejonach, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem.

Tuż przed końcem roku - w nocy z 30 na 31 grudnia - nastąpi zakrycie jasnej gwiazdy Aldebaran przez Księżyc. Spektakl rozegra się między godziną 2:22 a 3:11. Zjawisko to powtórzy się 23 lutego. Zakrycie Aldebarana najlepiej obserwować przez teleskop lub inny przyrząd optyczny z funkcja przybliżenia.

Jeszcze bardziej spektakularne widowisko pojawi się na niebie na początku stycznia: rój Kwadrantydów w nocy z 3 na 4 stycznia przyniesie możliwości obserwacji nawet 120 meteorów na godzinę. 

Nocą z 1 na 2 stycznia - jeśli pozwoli na to pogoda - będziemy mogli tez zaobserwować tzw. Superksiężyc - to moment, w którym Księżyc znajduje się możliwie najbliżej orbity Ziemi. 

 

 

« 1 »
  • Gość - szczęśliwy
    18.12.2017 14:30
    Mamy już "super-premiera", to niech będzie i superksiężyc!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama