Pierwsza kobieta mianowana anglikańskim biskupem Londynu

dodane 18.12.2017 14:15

PAP |

55-letnia Sarah Mullally została w poniedziałek mianowana 133. anglikańskim biskupem Londynu, stając się pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku. Tym samym jest najwyżej stojącą kobietą w hierarchii duchowieństwa Kościoła anglikańskiego.

Pierwsza kobieta mianowana anglikańskim biskupem Londynu   wolfsavard / CC 2.0 Katedra św. Pawła, siedziba anglikańskiego biskupa Londynu

Stanowisko biskupa Londynu jest trzecim najwyższym w hierarchii duchowieństwa Kościoła anglikańskiego po arcybiskupach Canterbury i Yorku. Przepisy pozwalające kobietom na zostawanie biskupami zostały przyjęte w 2014 roku.

Mullally wcześniej była biskupem Crediton w hrabstwie Devon. Przyjęła święcenia kapłańskie w 2006 roku po wieloletniej karierze w publicznej służbie zdrowia. W latach 1999-2004 zajmowała nawet stanowisko szefowej pielęgniarek w Anglii.

Po objęciu nowego stanowiska Mullally obejmie także miejsce w Izbie Lordów, gdzie będzie mogła służyć radą w dyskusjach o brytyjskim prawodawstwie.

"Mieszkałam i pracowałam w Londynie ponad 32 lata, myśl o powrocie tam jest powrotem do domu" - cieszyła się po nominacji nowa biskup. Jak podkreśliła, "otrzymanie takiej możliwości w tym dynamicznym, globalnym mieście jest wspaniałym przywilejem".

"Guardian" zaznaczył, że diecezja londyńska jest jednym z niewielu obszarów kraju, w którym rośnie popularność Kościoła anglikańskiego, m.in. za sprawą obecności konserwatystów, którzy sprzeciwiają się wyświęcaniu kobiet. Jak oceniono, nominacja Mullally może wzbudzić wśród nich pewne kontrowersje.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANGLIKANIE, PAP, WIELKA BRYTANIA, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 K 19.12.2017 12:25
Niezalogowany użytkownik Zapraszamy częściej!
Plusów: 2 Gość 19.12.2017 10:56
Niezalogowany użytkownik gdzie Nowy Testament mówi coś o wyswięcaniu
Plusów: 2 Gość 19.12.2017 10:55
Niezalogowany użytkownik czytam tu pełne miłości bliźniego wpisy
Plusów: 3 trydentina 19.12.2017 10:06
Niezalogowany użytkownik ani biskup z niej ani ksiądz, ani święceń nie przyjęła. Zwykła kobita która umyśliła sobie że jest biskupem. To tylko komediowy teatrzyk. Naprawdę, wspólnota anglikańska robi wszystko aby zerwać więzy z Kosciołem i aby wymrzeć śmiercią naturalną przez brak wyznawców..

wszystkie komentarze >