Wigilia w niedzielę - co zrobić z postem?

dodane 19.12.2017 11:22

Wojciech Teister

Czy w związku z tym, że Wigilia przypada w niedzielę, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

Wigilia w niedzielę - co zrobić z postem?   Henryk Przondziono /Foto Gość

Pierwszą sprawą, którą należy podkreślić, jest fakt, że przepisy kościelne nie nakładają na wiernych obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia. Post wigilijny bierze się raczej z tradycji. Jest to jednak zwyczaj stosowany powszechnie w Polsce i wynika z przygotowywania się do ważnych duchowych wydarzeń poprzez praktyki ascetyczne i pokutne. Należy jednak pamiętać, że jego złamanie nie skutkuje grzechem.

Nawet gdyby post wigilijny wynikał z przepisów kościelnych, sytuacja, gdy Wigilia wypada w niedzielę, znosiłaby ten post, bo niedziela jako święto zmartwychwstania Pana Jezusa znosi wszelkie posty.

Pomimo tego, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia nie jest naszym obowiązkiem, zachęca się wiernych, by dotrzymać tej tradycji, traktując ją jako element osobistej ascezy na drodze przygotowania do święta Narodzenia Pańskiego.

Przeczytaj też: Czy pasterkę można w tym roku przeżywać jako Mszę niedzielną?

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 80 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Afi 24.12.2017 18:23
Niezalogowany użytkownik Dla nich ryba tonie mieso.dlanich rybajest postna.cierpienie zwierzatnie ma znaczeni.nie przetlumaczysz.
Plusów: 4 Gość 24.12.2017 12:03
Niezalogowany użytkownik post wigilijny jest tradycją jeszcze przedchrześcijańską, u dawnych Słowian na przesilenie zimowe przypadało ich święto zmarłych, to dla tych co odeszli przeznaczony jest dodatkowy talerz
Plusów: 0 Shrew 24.12.2017 11:29
Niezalogowany użytkownik Jaka asceza? Przecież i tak jedzą mięso rybie. Nie rozumiem calego szumu. Chyba idea świat nie na tym polega id kiedy można się obzerac ?
Plusów: 0 TomaszL 24.12.2017 06:58
Niezalogowany użytkownik Napisał bym zachowaj tradycje bezmięsną podczas wigilijnej kolacji, bo raczej obecne suto zastawione stoły wigilijne trudno w jakikolwiek sposób nazwać postnymi.

wszystkie komentarze >