Dwie nowe kopalnie powstaną na Górnym Śląsku

dodane 21.12.2017 19:45

PAP |

Przedstawiony w czwartek w Katowicach przez Ministerstwo Rozwoju Program dla Śląska przewiduje m.in. budowę-odtworzenie kopalni węgla koksowego w perspektywie lat 2018-2019 kosztem 1,8 mld zł oraz budowę-odtworzenie kopalni węgla energetycznego kosztem ok. 5 mld zł, w której wydobycie miałoby zostać uruchomione najpóźniej w 2030 r.

Dwie nowe kopalnie powstaną na Górnym Śląsku   Roman Koszowski /Foto Gość

Z dokumentu wynika, że projekt budowy nowej kopalni węgla koksowego zostałby zrealizowany na bazie infrastruktury pozostałej po jednej z kopalń zlikwidowanych w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 1997-2001. Docelowo inwestycja pozwoliłaby stworzyć ok. 1.500 miejsc pracy bezpośrednio w kopalni oraz kolejne 1.500 miejsc pracy w jej otoczeniu - w sektorze dostaw i usług.

"Z uwagi na dobrą i stabilną kondycję węgla koksowego na światowych rynkach projekt budowy nowej kopalni produkującej ten surowiec jest inicjatywą pożądaną, nie tylko z uwagi na aspekty społeczne, ale przede wszystkim ekonomiczne. Poza najważniejszym elementem potrzebnym do realizacji tego przedsięwzięcia, czyli dostępem do bogatych złóż węgla koksowego, Górny Śląsk dysponuje również niezbędnym potencjałem technicznym i zasobami kadrowymi" - czytamy w dokumencie.

Prognozowane nakłady niezbędne do realizacji inwestycji kształtują się na poziomie ok. 1,8 mld zł.

"Bogate złoża kopalni oraz korzystne warunki geologiczne dają gwarancję szybkiego zwrotu zainwestowanych środków, który nie powinien przekroczyć okresu ok. 5 lat. Zakłada się, że realizacja projektu zostanie sfinansowana częściowo ze środków własnych jednej z działających na Śląsku spółek węglowych, a częściowo z innych źródeł (kapitał prywatny zarówno krajowy jak i zagraniczny)" - napisano w dokumencie.

Dodano, że przy założeniu, iż realizacja inwestycji rozpocznie się w styczniu 2018 roku, jej zakończenie będzie możliwe w pierwszym półroczu 2019 roku.

Program przewiduje także budowę - odtworzenie kopalni węgla energetycznego.

"Budowa nowych elektrowni węglowych w Polsce wiąże się z koniecznością zapewnienia dostaw węgla kamiennego. Następuje stopniowe sczerpanie złóż w obecnie działających kopalniach. W tej sytuacji rodzi się potrzeba udostępnienia nowych złóż, których nie da się eksploatować z wykorzystaniem infrastruktury aktualnie funkcjonujących kopalń. Wiąże się to z koniecznością budowy nowych szybów i zaplecza zakładu górniczego. W perspektywie następnych kilku dziesięcioleci węgiel będzie stanowił podstawę miksu energetycznego państwa, a wydobycie własnego surowca pozwoli utrzymać wysoki stopień niezależności energetycznej państwa, stabilność dostaw energii elektrycznej, jak i konkurencyjność całej gospodarki" - napisano w dokumencie.

"Górnośląskie Zagłębie Węglowe dysponuje znacznymi zasobami węgla stanowiącymi ok. 80 proc. polskich zasobów węgla. Lokalizacja nowej kopalni węgla energetycznego w tym zagłębiu jest zatem jak najbardziej wskazana. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż region ten dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi i technicznymi do budowy kopalń" - dodano.

Program zakłada, że nowa kopalnia zapewniłaby dostawy węgla do nowej elektrowni na poziomie ok. 2,0 mln ton węgla rocznie. Inwestycja wiązałaby się z powstaniem ok. 2.000 nowych miejsc pracy.

Harmonogram przewiduje, że proces inwestycyjny powinien rozpocząć się w 2019 roku, od uzyskania koncesji na poszukiwanie i/lub rozpoznawanie węgla kamiennego, a uruchomienie wydobycia powinno nastąpić najpóźniej w 2030 r.

Nakłady na nową kopalnię węgla energetycznego szacowane są na ok. 5 mld zł.

"Realizacja inwestycji może być finansowana zarówno przez jedną ze spółek operujących już w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym jak również przez kapitał prywatny" - napisano.

Za realizację obu projektów odpowiedzialne jest Ministerstwo Energii. Ponadto realizacja projektu budowy kopalni węgla kamiennego będzie wymagała odpowiednich decyzji Ministerstwa Środowiska oraz akcjonariuszy spółek partycypujących w finansowaniu inwestycji.

"Program dla Śląska" jest jednym z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADMINISTRACJA, GOSPODARKA, GÓRNICTWO, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Janek 24.12.2017 20:51
Niezalogowany użytkownik Dla kogo oni to robią? Ukraińców zatrudnią? Blisko 7 mld zł na wątpliwe gospodarczo inwestycje i 3500 miejsc pracy, czyli jedno miejsce pracy będzie kosztowało 2 mln zł. Taniej byłoby kupić węgiel na Ukrainie.
Plusów: 2 MarcinB-om 21.12.2017 21:58
W końcu polski rząd dostrzegł to co widzieli Czesi czy Hindusi kupujący polskie/śląskie kopalnie. W górnictwie odpowiednio doinwestowanym tkwi biznes, spółki górnicze po roku rządów PiS przynoszą zyski, a więc można. PiS to nie ich poprzednicy którzy machnęli ręką na zamykane kopalnie czy stocznie, kiedy inne państwa UE skutecznie składały apelacje do decyzji KE o zamykaniu stoczni.
Plusów: 3 1 21.12.2017 21:07
Niezalogowany użytkownik juz w Polsce oddychac ciezko.A kto bedzie w tych koplniach kopal?Ukraincy?
Plusów: 2 Fryderyk 21.12.2017 20:13
Ad calendas grecas

wszystkie komentarze >