Kolędnicy misyjni pomogą najmłodszym

dodane 26.12.2017 08:26

PAP |

Odwiedzając kolejne domy, będą śpiewać kolędy i opowiadać o dzieciach w Syrii i w Libanie. Datki, które uzbierają, zostaną przeznaczone na wsparcie ofiar wojny na Bliskim Wschodzie.

Kolędnicy misyjni pomogą najmłodszym   Henryk Przondziono /Foto Gość

Rozpoczynającą się we wtorek akcję "Kolędnicy misyjni" organizuje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Jego sekretarz krajowy Anna Sobiech poinformowała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, że mali kolędnicy zostawią w odwiedzanych domach pamiątkę: grafikę przedstawiającą otwarte dłonie. "Misjonarz nigdy nie zaciska dłoni w pięść, ale wyciąga je otwarte ku drugiemu człowiekowi. Stąd też kolędnicy przyjdą do naszych domów z +sercem na dłoni+. Będą wstawiać się za swoimi rówieśnikami z Syrii i Libanu u swoich bliskich, sąsiadów i wspólnot parafialnych" - wyjaśniła.

Dodała, że "żadne dziecko nie powinno cierpieć z powodu zawiści i konfliktów dorosłych, dlatego polskie dzieci biorą je w obronę i głośno mówią o potrzebie działań na rzecz pokoju w świecie".

Jak czytamy w komunikacie, uczniowie szkół podstawowych z archidiecezji poznańskiej przygotowywali się do akcji, poznając życie rówieśników w Syrii i w Libanie z materiałów Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci oraz biorąc udział w konkursie prac plastycznych pt. "Mój szkolny kolega z Syrii i Libanu".

Tradycja misyjnego kolędowania narodziła się w Austrii i w Niemczech. W Polsce pierwsze grupy takich kolędników pojawiły się w 1993 r. W ubiegłe święta w akcji wzięło udział 40 tys. dzieci z całej Polski. Do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych wpłynęło 900 tys. złotych, które zostały przeznaczone na pomoc blisko 4 tys. dzieci w Tajlandii.

Jak podaje Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, w wyniku wojny w Syrii życie straciło 0,5 mln mieszkańców tego kraju, a 70 tys. zmarło z powodu braku wody, żywności, zimna i chorób. Od początku konfliktu prawie 1,5 mln Syryjczyków uciekło do Libanu, w którym - z powodu napływu uchodźców - liczba mieszkańców żyjących w skrajnej biedzie zwiększyła się o 110 proc.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DOBROCZYNNOŚĆ, KOŚCIÓŁ, LIBAN, PAP, SYRIA