"Imigranci główną przyczyną wzrostu przestępczości"

dodane 03.01.2018 10:10

PAP |

Imigranci ponoszą w znacznej mierze odpowiedzialność za wzrost przestępczości w minionych trzech latach w Dolnej Saksonii - wynika z raportu kryminologów dla niemieckiego rządu. Jego autorzy apelują do władz o więcej środków na działania prewencyjne.

"Imigranci główną przyczyną wzrostu przestępczości"   Józef Wolny /Foto Gość BERLIN, BRAMA BRANDENBURSKA

W latach 2014-2016 przestępczość w Dolnej Saksonii - kraju związkowym uważanym za typowy dla całego kraju - wzrosła o 10,4 proc. Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają w 92,1 proc. uchodźcy - stwierdziła grupa naukowców pod kierownictwem uznanego kryminologa Christiana Pfeiffera.

Do raportu sporządzonego dla ministerstwa ds. rodziny i młodzieży dotarło kilka niemieckich redakcji, w tym telewizja ZDF i "Sueddeutsche Zeitung".

Z badań wynika, że w przypadku zabójstw ofiarami są w 90 proc. inni migranci, podobnie jest w przypadku ciężkich uszkodzeń ciała. Natomiast ofiarą gwałtów padają częściej Niemki (58 proc.) niż cudzoziemki. Ta dysproporcja wynika zdaniem autorów raportu z faktu, że tylko część migrantek zgłasza się na policję.

Pfeiffer i jego koledzy zwracają uwagę, że w minionych kilku latach do Niemiec przyjechało szczególnie wielu chłopców i młodych mężczyzn. W przedziale wiekowym od 14 do 30 lat odsetek czynów karalnych jest szczególnie wysoki - czytamy w raporcie.

Autorzy badań zwracają uwagę na różnice wynikające z kraju pochodzenia migrantów. Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy znacznie rzadziej popadają w konflikt z prawem niż przybysze z Maroka, Algierii czy Tunezji. Migranci z trzech ostatnich krajów stanowią zaledwie 0,9 proc. zarejestrowanych w Dolnej Saksonii imigrantów starających się o azyl, a równocześnie 17,1 proc. podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Zdaniem kryminologów wysoka przestępczość wśród migrantów z Północnej Afryki wynika z braku perspektyw na uzyskanie azylu w Niemczech. "Mamy do czynienia ze sfrustrowanymi przegranymi, z którymi musimy sobie jakoś poradzić" - tłumaczy Pfeiffer.

Naukowcy opowiadają się za umożliwieniem uchodźcom sprowadzenia do Niemiec rodzin, co ich zdaniem będzie miało pozytywny wpływ na ich postawy. Domagają się też rozszerzenia oferty nauki języka niemieckiego i praktyk przygotowujących do podjęcia pracy.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IMIGRACJA, NIEMCY, PAP, PRZESTĘPCZOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Bezimienny 04.01.2018 14:58
Anna Panna, Ty natomiast celujesz w słownej agresji. Mam na myśli nie tylko ten ironiczny albo i złośliwy wpis, ale wiele innych tutaj. Pamiętaj że słowa też bolą. Nie tylko rękoczyny...
Plusów: 1 Anna Panna 04.01.2018 14:47
Niezalogowany użytkownik To same kłamstwa! Za przestępczość jesteśmy odpowiedzialni tylko MY SAMI! To MY jesteśmy wstrętnymi egoistami, złodziejami, oszustami, gwałcicielami i zabójcami! A nasi biedni, bezbronni, wystraszeni a przy tym pracowici, zdolni i bogobojni BRACIA IMIGRANCI są dla nas, niegodnych, WZOREM!
Plusów: 1 Marek 04.01.2018 09:46
Niezalogowany użytkownik Czy posiadają Państwo link do tego raportu?
Plusów: 6 MarcinB-om 03.01.2018 19:44
"Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają w 92,1 proc. uchodźcy - stwierdziła grupa naukowców", "Naukowcy opowiadają się za umożliwieniem uchodźcom sprowadzenia do Niemiec rodzin". Za pogorszenie bezpieczeństwa odpowiadają imigranci, więc sprowadźmy ich więcej, będzie bezpieczniej. Czy tylko ja widzę że to myślenie jest śmieszne?.

wszystkie komentarze >

Reklama