USA: Indianin w drodze na ołtarze

dodane 04.01.2018 19:40

KAI |

Biskupi Stanów Zjednoczonych postanowili rozpocząć proces beatyfikacyjny Czarnego Łosia, legendarnego Indianina z narodu Dakotów (Siuksów). Dotychczas północnoamerykańscy Indianie mają jedną świętą - Katarzynę Tekakwitę, XVII-wieczną Algonkinkę.

USA: Indianin w drodze na ołtarze   Wikipedia Czarny Łoś z rodziną

Czarny Łoś (1863-1950) był kuzynem słynnego wodza Szalonego Konia. W wieku dziewięciu lat w gorączce podczas choroby miał wizję, w czasie której nauczył się leczenia ludzi. Praktykował indiańską, pogańską duchowość, z której był sławny. Jako nastolatek walczył w 1876 r. w zwycięskiej bitwie nad rzeką Little Big Horn przeciwko żołnierzom amerykańskim, dowodzonym przez ppłk. George’a Custera.

W latach 1887-89 występował w przedstawieniach cyrkowych o Dzikim Zachodzie w Wielkiej Brytanii (także przed królową Wiktorią), Francji, Niemczech i Włoszech. Nauczył się mówić po angielsku.

Po klęsce Dakotów nad potokiem Wounded Knee (w czasie bitwy został ranny w biodro) mieszkał w rezerwacie Pine Ridge. W latach 30. i 40. XX w. w świętych dla Indian Górach Czarnych organizował przedstawienia ukazujące kulturę Dakotów.

Po śmierci pierwszej żony przyjął w 1904 r. chrzest jako Nicholas, zostając katolikiem. Katechizował swych rodaków, doprowadzając setki z nich do chrztu. Jednocześnie nadal praktykował dawne indiańskie obrzędy. Jego opowieści zebrał John Neihardt w wydanej w 1932 r. książce „Black Elk Speaks”, po polsku znanej jako „Czarny Łoś, opowieść indiańskiego szamana”.

Polecamy: Łowca skalpów idzie do Nieba

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CUSTER, CZARNY ŁOŚ, INDIANIN, PROCES BEATYFIKACYJNY, PROCES BEATYFIKACYJNY

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Marcin 23.10.2018 19:48
Niezalogowany użytkownik Czarny Łoś nie znał języka angielskiego. Autor "czarny Łoś opowiada" musiał się z nim porozumiewać za pośrednictwem tłumacza.
Plusów: 3 Szolga 05.01.2018 11:55
Jeśli jednocześnie praktykował wiarę katolicką i indiańskie obrzędy to jest dość kontrowersyjnym kandydatem do kanonizacji.
Plusów: 0 Ania_ 05.01.2018 10:48
„Czarny Łoś, opowieść indiańskiego szamana” - chciałabym przeczytać, ale niestety w mojej bibliotece nie ma, a do kupienia też nie umiem znaleźć... Może ktoś wie gdzie można dostać tą pozycję? Śląsk/Małopolska...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl