Szkoła oazowych synów i córek w Łodygowicach

dodane 08.01.2018 15:31

Urszula Rogólska

zobacz galerię 

- Mężu, nie wiesz, jaka jest wola Boża wobec ciebie? Idź, zapytaj żonę, co jest do roboty. Żono? Idź, zapytaj męża - przypomniał w Łodygowicach ks. Jacek Moskal, moderator Domowego Kościoła, świadectwo Roberta "Litzy" Friedricha z zespołu Luxtorpeda.

Szkoła oazowych synów i córek w Łodygowicach   Urszula Rogólska /Foto Gość Małżonkowie z Łodygowic gościli rodziny Domowego Kościoła

To właśnie łodygowicka parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza stała się 7 stycznia, w niedzielę Chrztu Pańskiego, miejscem tegorocznego spotkania opłatkowego małżeństw Oazy Rodzin z całej diecezji. O to miejsce poprosili proboszcza ks. prał. Józefa Zajdę moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Moskal, para diecezjalna Zofia i Adam Jaroszowie oraz para rejonu Żywiec 1 - Irena i Wojciech Hubczakowie, którzy zajęli się organizacją świętowania.

Łodygowickie spotkanie rodzin było jednocześnie zwieńczeniem obchodów 25-lecia wspólnoty Domowego Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej. Gościem specjalnym rodzin był 87-letni ks. inf. Franciszek Kołacz - pierwszy moderator ruchu w archidiecezji krakowskiej, moderator krajowy i współzałożyciel Oazy Rodzin w powstałej w 1992 roku diecezji na Podbeskidziu.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Ks. inf. Franciszek Kołacz przewodniczył Mszy św. Oazy Rodzin

- Cieszę się, że jestem tutaj - mówił ks. Kołacz, równocześnie wspominając żywieckie spotkanie małżonków Oazy Rodzin przed 25 laty. W Łodygowicach nie zabrakło uczestników tamtego pierwszego bielsko-żywieckiego spotkania. - Aleście się postarzeli, posiwieli! - żartował duszpasterz. - Wtedy spróbowaliśmy stworzyć tę wspólnotę. Nie było nas wiele, ale, jak widać, wytrwaliście do końca i działacie. A dzisiaj wspólnota się powiększyła. Są z nami maluchy, które biegają po kościele - Kościół rośnie. I z tego się cieszę. Przez tych ponad 20 lat mieliście opiekunów dobrych i życzliwych - "dziadek" ks. Jerzy Musiałek sprawował pieczę nad wami. Ja, jako "stary dziad", mogę mu powiedzieć: teraz przekazujemy dozór nad rodzinami następnemu pokoleniu.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Zofia i Adam Jaroszowie - para diecezjalna Domowego Kościoła

Jak podkreślał ks. Kołacz: - Potrzeba nam tej troski o rodzinę. Siostra Łucja, której Matka Najświętsza ukazała się w Fatimie, napisała kiedyś w liście do arcybiskupa Bolonii list, w którym wyraziła zdanie, że największa na końcu dziejów będzie wojna, którą szatan wypowie małżeństwu i rodzinie. Wydaje mi się, że te czasy się zbliżają, że rodzina, małżeństwo są tak bardzo zagrożone. Dlatego tak bardzo potrzeba, ażeby tych księży było coraz więcej i tych ludzi tak samo. I żeby te dzieci, które wzrastają w waszych rodzinach, konsolidowały się i wyrastały na dobrych, dzielnych ludzi, aby rodziny nasze się umacniały - dbajcie o to.

Ks. Kołacz wspominał zaangażowanie bielsko-żywieckich małżonków w tworzenie ośrodka rekolekcyjnego w małopolskiej Olszówce. Dziękował zwłaszcza obecnemu na spotkaniu Władysławowi Marszałkowi, stolarzowi, za wykonanie łóżek i wiele prac. Dziś ośrodek już nie działa, ale łóżka i materace służą wiernym przeżywającym rekolekcje na Ukrainie.

  Urszula Rogólska /Foto Gość Od lewej duszpasterze oazowi: ks. Jerzy Musiałek, ks. Jacek Moskal, ks. Franciszek Kołacz oraz ks. proboszcz Józef Zajda

Świętowanie rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. Kołacza przez łodygowickiego proboszcza ks. Zajdę, ks. Moskala, jego poprzednika w obowiązkach moderatora ruchu - ks. Musiałka oraz duszpasterzy Domowego Kościoła z poszczególnych rejonów diecezji. Śpiewowi podczas liturgii przewodzili śpiewacy z parafialnego chóru Cantata.

W homilii, w kontekście Ewangelii o chrzcie Pana Jezusa, ks. Moskal zaprosił do rozważania, co znaczy być umiłowaną córką, umiłowanym synem Boga i jak żyć tą miłością: - Pierwsza lekcja, którą nam chrzest Pański daje, to odczytanie swojego życia jako daru - daru miłości Ojca. Pozwólcie się obdarować - pozwólcie się Bogu kochać takimi, jacy jesteście.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA, DOMOWY KOŚCIÓŁ, KS. INFUŁAT FRANCISZEK KOŁACZ, OAZA RODZIN, OPŁATEK, ŁODYGOWICE

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.