107,6 FM

Rafalska: Będziemy chcieli utrzymać wzrost urodzeń

Będziemy chcieli utrzymać wzrost urodzeń - powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, komentując dane GUS na temat liczby urodzeń w 2017 r.. Zaznaczyła, że chciałaby, aby w Polsce upowszechnił się model rodziny "dwa plus trzy".

Ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS w środę wynika, że o ok. 20 tys. więcej dzieci urodziło się w 2017 roku niż w poprzednim. Zarejestrowano w minionym roku 403 tys. tzw. urodzeń żywych. Więcej danych na temat urodzeń GUS opublikuje w "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w 2017 r." we wtorek, 30 stycznia.

„Będziemy chcieli utrzymać ten wzrost urodzeń, żeby ta liczba nie spadała” – oświadczyła w środę na konferencji prasowej Rafalska. Zaznaczyła, że jeszcze "jakiś czas temu" nie można było marzyć, że ta „nieosiągalna" liczba 400 tys. urodzeń stanie się faktem. „To bardzo dobre dane. Udział w tym ma bardzo dobra sytuacja w kraju. Nie bez znaczenia jest też dobra sytuacja na rynku pracy, rosnące wynagrodzenia. To, że młodzi ludzie, decydujący się na dziecko mogą zmieniać pracę, szukać lepszej, atrakcyjniejszej. Mają oni większe poczucie stabilności zatrudnienia” – mówiła.

„Marzy mi się model rodziny, rzadziej w Polsce występujący, dwa plus trzy. (…) Tego życzymy młodym ludziom, żeby nie wyjeżdżali z kraju, żeby tu wili swoje gniazdo, w Polsce” – dodała minister.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że analizując liczbę i wzrost urodzeń w 2017 r. należy wziąć pod uwagę fakt, że środki z programu „Rodzina 500 plus” były wypłacane już w 2016 r. „+Program Rodzina 500 plus+ już oddziaływał na urodzenia w końcówce 2016 r.” – oceniła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama