Ukraiński urzędnik chce uznania "polskiej okupacji" i "polskich zbrodni"

dodane 01.02.2018 13:09

PAP |

Sekretarz ukraińskiej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta zaapelował w czwartek do parlamentu w Kijowie o uznanie "polskiej okupacji" zachodniej Ukrainy oraz "polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom, dokonanych w XX wieku".

Ukraiński urzędnik chce uznania "polskiej okupacji" i "polskich zbrodni"   Oleksii Leonov / CC 2.0 Flaga Ukrainy

Szeremeta zareagował w ten sposób na przyjęcie przez polski Sejm, a następnie Senat nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która ma umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

"Ta decyzja jest całkowicie absurdalna i ma absolutnie antyukraińską treść i charakter. Doprowadzi ona do poważnego zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich" - powiedział w rozmowie z "Lwowskim Portalem".

"Jestem przekonany, że ukraiński parlament powinien podjąć decyzję o uznaniu polskiej okupacji ziem Zachodniej Ukrainy, polskich zbrodni, dokonanych na Ukraińcach w XX wieku oraz wprowadzić odpowiedzialność karną za zaprzeczanie tym zbrodniom, w tym polskiej okupacji" - oświadczył Szeremeta.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN możliwe będzie wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

W listopadzie ub.r. ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że polska polityka wobec Ukrainy, jeśli chodzi o kwestie historyczne, będzie skorygowana. Oświadczył też, że Polska uruchamia "procedury, które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski". Waszczykowski uściślił, że konsekwencje poniosą osoby, które na poziomie administracyjnym nie dopuszczają do kontynuowania ekshumacji (chodzi o prace poszukiwawcze IPN) i renowacji polskich miejsc pamięci.

18 listopada ubiegłego roku zakaz wjazdu do Polski otrzymał Szeremeta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, PAP, PRAWO, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Gość 16.02.2018 16:51
Niezalogowany użytkownik "Jeżeli ustawa miałaby być zmieniana to tylko w jedną stronę czy w maksymalnie możliwe skopiowanie ustawy stworzonej i obowiązującej w Izraelu. A w niej jest 5 lat zamiast 3 lat więzienia oraz żadnych wyłączeń dla twórców czy badaczy naukowych" (znalezione w sieci)
Plusów: 0 nika 01.02.2018 23:34
Niezalogowany użytkownik Nie wiem, czy ta nowelizacja jest potrzebna. Tego typu przestępstwa można z powodzeniem ścigać w oparciu o obowiązujące akty prawne. A tak - dolewamy oliwy do ognia. Pytanie - w imię czego tak naprawdę... Bo pojednaniu to nie służy za nic. Budowie mostów też nie. Kolejny mur. A każda ze stron dołoży do niego swój drut kolczasty...
Plusów: 5 Gość 01.02.2018 15:49
Niezalogowany użytkownik Zgadzam się ale proszę poprawić pisownię bo ciężko się czyta...
Plusów: 5 Patriota 01.02.2018 14:28
Niezalogowany użytkownik Polska powinna przestac byc tak tolerancyjna,bo Dla Polski nikt nie jest tolerancyjny , powinnismy przestac patrzec przez palce .tyle Pomocy im udzielamy a oni maja nas gdzies nasza polityka powinna zaczac byc bez wzgledna. Dobrze ze zadzi PIS bo PO przytakiwalo by ,ustepowalo zeby tylko nie bylo glosno ,godzili by sie na wszystko co im podsuna. Ukraina wykorzystala sytuacje ze z Izraelem toczymy potyczki i wbili nam klina. To samo zrobili W zwiazku Radzieckim ,Niemcy nas zatakowali z jednej a zachwile zwiazek Radziecki z drugiej , Ukraina myslala ze Spory Z Izraelem nas oslabia i oslabily i przylozyli z Grubej rury , mogli zrobic to wczesniej albo Puzniej dla czego teraz. Co lepsze Izrael jest nie lepszy ,od dluzszego czasu ustawa byla z nimi konsultowana ,byly zmiany i ustepstwa bylo wszystko dopiete na ostatni guzik a oni jak to bywa wykiwali nas , niby wszystko Ok po cichu celowo az nagle pokazali co sa warci

wszystkie komentarze >