Szef MSZ Niemiec: Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust

dodane 03.02.2018 19:49

PAP |

Sigmar Gabriel zapewnił , że Polska może być pewna, iż Niemcy będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne".

Szef MSZ Niemiec: Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust   Piotr Duma \Obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Obecnie Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Krematorium

"Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii, jak w sfomułowaniu +polskie obozy koncentracyjne+, zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona" - napisał minister.

Gabriel odniósł się do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN i podkreślił, że tylko "staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie".

Minister podkreślił, że "zobowiązaniem moralnym jego kraju" jest w sposób wyczerpujący przeanalizować własną historię, a zwłaszcza zbrodnie popełnione przez Niemców, również w Polsce. "Nie ma najmniejszej wątpliwości, jeśli chodzi o to, kto był odpowiedzialny za obozy koncentracyjne. To zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Jeśli byli pojedynczy kolaboranci, to oni nic tu nie zmieniają" - dodał Gabriel.

Zapewnił, że nigdy nie miał wątpliwości, iż "niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem", ponieważ Niemcy chcieli zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

Gabriel podkreślił, że jest rzeczą konieczną, by ofiary Holokaustu mogły bez ograniczeń mówić o swych cierpieniach. Agencja EFE przypomina, że Izrael wyraża obawy, iż nowelizacja ustawy o IPN może ograniczyć swobodę wypowiedzi osób, które przeżyły Zagładę lub badaczy jej historii.

Jak komentuje EFE, oświadczenie Gabriela to zajęcie stanowiska w polemice, jaką wywołało przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą poparł w czwartek Senat, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciw ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Za działanie nieumyślnie sprawca podlegałby karze grzywny lub ograniczeniu wolności. Nie byłoby przestępstwem popełnienie tych czynów "w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Nowy przepis ma się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu". Śledztwo z urzędu wszczynałby prokurator IPN; wyrok podawano by do publicznej wiadomości.

Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak "polskie obozy śmierci" procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HOLOKAUST, NIEMCY, PAP, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 19 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 7 Roman 05.02.2018 17:43
Niezalogowany użytkownik do @1: Który przepis ustawy o IPN pozwoliłby pociągnąć do odpowiedzialności za czyn który wymieniłeś?
Plusów: 13 Roman 04.02.2018 17:25
Niezalogowany użytkownik Co jest złego w tej ustawie?
Plusów: 0 1 04.02.2018 14:34
Niezalogowany użytkownik w przeciwienstwie do polskich rzadzacych nie klamia a jak wychodzi jakas afera to natychmiast podaja sie do dymisji np jak ta z zona prezydenta Niemiec ,ktora pozyczyla pol miliona od przyjaciolki na budowe domu i nie zglosila tego do urzedu skarbowego."Polskie obozy "..tak wyrazil sie Obama i do glowy mu nie przyszlo,ze mowi zle bo doskonale wiedzial,ze te obozy byly dzielem Niemcow.Jednak poniewaz zorganizowano je w Polsce to tak sie mowi.Dopoki nikt nie ma watpliwosci kto byl ich tworca nie ma problemu.Jednak w Izraelu jeden z poslow wyrazil sie,ze to Polacy je zbudowali tym samym Polska powinna go natychmiast pociagnac przed sad w Izraelu aby sprawe odwolal.Zamiast tego robi sie zla ustawe.Ustawe w,ktorej Ziobro bedzie decydowal kto ,gdzie i kiedy jest historykiem a kto nim nie jest.I kto szkaluje Polske a kto nie szkaluje.A osady Ziobry sa takie jakie sa.Np. w sprawie prezesa sadu w Krakowie gdzie Ziobro klamie publicznie i sprawe ma roztrzygnac sad.Tylko jak roztrzygnie ja sad zalezny od Ziobry?
Plusów: 3 bb 04.02.2018 08:03
Niezalogowany użytkownik Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce, co zrobi Niemiecki sąd i rząd po kolejnym opublikowaniu w niemieckich mediach "polskie obozy" Ja im nie wierzę za grosz. Czemu do tej pory nie ma przeprosin tak jak to nakazał uczynić Polski sąd? Gdzie jest Gabriel z tym swoim "odrzucamy" To co on mówi to jest tylko nic nie znaczący polityczny bełkot i niezdarne próby załagodzenia sytuacji, tylko czyny się liczą i wyciąganie konsekwencji wobec kłamców a tych czynów niestety brak.

wszystkie komentarze >