107,6 FM

Posypywanie głów popiołem [ZDJĘCIA] przejdź do galerii

Dziś Środa Popielcowa - dzień, który rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa u katowickich dominikanów   Środa Popielcowa u katowickich dominikanów
Patrycja Kozieł/ Radio eM
Środa Popielcowa ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.  W tym roku jednak ten dzień surowego postu zbiega się z komercyjnymi Walentynkami. Czy da się pogodzić te dwa wydarzenia? To wyjaśnia ks. Marcin Wylężek, wikariusz parafii bł. Karoliny w Tychach:

... i do tego też zachęcają duszpasterze. Romantyczną kolację można przecież przenieść na inny dzień, a dziś wspólnie z osobą ukochaną pójść do kościoła i posypać głowę popiołem. Popiół symbolizuje kruchość ludzkiego życia i pokorę, a także wewnętrzną przemianę człowieka i oczyszczenie.

Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ilościowy, który polega na ograniczeniu ilości spożywanych posiłków. Kościół zaleca zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta.  Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień - podkreśla ks. Marcin Wylężek, wikariusz parafii bł. Karoliny w Tychach.

Środa Popielcowa jest też pierwszym dniem Wielkiego Postu - czasu duchowego przygotowania chrześcijan do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 29 marca, kiedy katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego, które potrwa do Wielkiej Soboty - 31 marca. Następnego dnia - 1 kwietnia - będzie już Niedziela Wielkanocna, zwana Zmartwychwstaniem Pańskim.

 

« 1 »
Środa Popielcowa u katowickich dominikanów

RADIO eM DODANE 14.02.2018 AKTUALIZACJA 14.02.2018

Środa Popielcowa u katowickich dominikanów

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama