Ile urodziło się dzieci w styczniu?

dodane 23.02.2018 16:20

PAP |

W styczniu 2018 r. urodziło się ponad 34 tys. dzieci - poinformowała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że dane są wstępne i opierają się na systemie PESEL.

Ile urodziło się dzieci w styczniu?   Pixabay

"Mamy dane w oparciu o bazę PESEL, które mówią, że urodziło się 34,2 tys. dzieci, a więc w przybliżeniu tyle, ile w tym samym czasie w ubiegłym roku. A więc nie ma żadnych spadków" - powiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że należy pamiętać, iż w ubiegłym roku zanotowano istotny wzrost liczby urodzeń w porównaniu do poprzednich lat. "Pewnie (w tym roku - PAP) nie będzie bicia rekordów, ale jeśli utrzymają się te wzrosty, to będzie dobrze" - oceniła minister. Dodała, że dane na podstawie PESEL-u w ostatnich dwóch latach były zbliżone do tych, które podaje GUS. Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2017 r. urodziło się 34,2 tys. dzieci.

Pytana, co może skłonić Polaków do posiadania większej liczby dzieci, Rafalska odpowiedziała: "Od dawna kusi mnie wprowadzenie zachęty, która skłaniałaby rodziców, by szybciej podejmowali decyzję o narodzinach drugiego dziecka. Nad takim rozwiązaniem chcielibyśmy pracować". Zaznaczyła jednak, że nie podjęto jeszcze konkretnej decyzji w tej sprawie. "Analizujemy taką zachętę" - dodała.

Chodzi o tzw. premię za urodzenie drugiego dziecka. Takie rozwiązanie stosuje jeden ze skandynawskich krajów. Tam przyznawana jest tzw. premia za szybkość - jeśli kolejne dziecko urodzi się w ciągu 30 miesięcy od urodzenia poprzedniego, urlop rodzicielski można wydłużyć nawet o rok.

Zdaniem Rafalskiej, największą zachętą do posiadania większej liczby dzieci, "może nawet większą niż +program 500 plus+", będzie program "Mieszkanie plus". "Jeżeli będzie dobrze ułożony system dopłat, albo mocno poprawiona zostanie dostępność wynajmu mieszkań o niewysokim czynszu, to będzie oferta dla młodych ludzi z rodzinami" - powiedziała. Podkreśliła, że na decyzję o posiadaniu dziecka może wpłynąć także dobra sytuacja na rynku pracy, w tym rosnące wynagrodzenia oraz zwiększenie miejsc opieki nad dziećmi.

GUS podał, że w 2017 r. urodziło się 403,1 tys. dzieci, czyli o 20,8 tys. więcej niż w 2016. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEMOGRAFIA, MRPIPS, PAP, RODZINA, SPOŁECZEŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Bez perspektyw Na 2 dzie 15.06.2018 23:13
Niezalogowany użytkownik Co z tego że dadzą premie zapewne jednorazowe albo jak było napisane wydłużenie url. Rodzicielskiego tylko o rok jak kobiety po urodzeniu 2 dziecka i wyczerpaniu rodzicielskiego i wychowawczego nie ma co zrobić z dziećmi jeśli chciala by pójść do pracy .. A nieraz nie wystarcza wypłata partnera A nianie , przedszkola i żłobki tez kosztują
Plusów: 0 zmiana trendu 23.02.2018 22:11
Niezalogowany użytkownik liczba zgonów ( w tys. ) styczeń 2016 - 33,3 styczeń 2017 - 44,4 źródło GUS jak się dobrze zorganizują z opuszczającymi padół będą mieli gdzie mieszkać bez mieszkań plus
Plusów: 0 cccp 23.02.2018 20:49
Niezalogowany użytkownik ważna jest zmiana trendu...
Plusów: 1 gość 23.02.2018 19:48
Niezalogowany użytkownik i tutaj są też wide "ilości zgonów przewyższa ilość urodzin o czym milczą rządowe media"

wszystkie komentarze >