107,6 FM

Deklaracja prezesa PiS ws. flagowego projektu Gowina

Chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że popieram tzw. Ustawę 2.0, Konstytucję dla Nauki - zadeklarował w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapewnił też, że zrobi wszystko, by "ustawa przeszła".

"Chciałem złożyć pewną ważną deklarację odnoszącą się do bardzo ważnej sprawy, bo polska nauka to jest bardzo ważną sprawą" - powiedział Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem resortu nauki Jarosławem Gowinem.

"Sprawa tej ustawy (tzw. Ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki) była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła" - podkreślił prezes PiS.

W jego ocenie, "podjęcie próby przebudowy, instytucjonalnej naprawy" polskiej nauki jest "bardzo ważne", po to "aby potencjał ok. 100 tys. polskich naukowców był dużo lepiej, niż w tej chwili wykorzystywany".

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu. Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama