107,6 FM

Potrzeba większych dotacji

Wicepremier Jarosław Gowin przekazał w Gliwicach rektorom śląskich uczelni symboliczne czeki na dofinansowanie strategii rozwoju szkół wyższych.

Spotkanie odbyło się dziś w sali Senatu Politechniki Śląskiej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego przekazał dodatkowe pieniądze dla uczelni wyższych z województwa śląskiego w ramach konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni”.

- Żeby reforma się powiodła, potrzebne są nie tylko zmiany na uczelniach czy w instytutach naukowych, ale też zdecydowane zwiększenie poziomu ich finansowania - powiedział J. Gowin o zmianach w szkolnictwie wyższym. - Rząd zdecydował, że w przyszłorocznym budżecie będzie o 700 mln zł więcej na naukę oraz wydane zostaną obligacje Skarbu Państwa na kwotę 3 mld złotych, które zostaną podzielone między wszystkie uczelnie publiczne - zapowiedział wicepremier.

Już teraz ministerstwo razem z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ogłasza różne konkursy grantowe. J. Gowin podkreślił, że w konkursie „Zintegrowane Programy Uczelni” wszystkie uczelnie śląskie bardzo dobrze wypadły. Łącznie otrzymały prawie 70 mln zł.

Potrzeba większych dotacji   Minister Jarosław Gowin z przedstawicielami śląskich uczelni Mira Fiutak /Foto Gość Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk odebrał symboliczny czek na prawie 29 mln zł. Oprócz niego czeki otrzymali także rektorzy i prorektorzy 6 innych uczelni województwa: Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Politechnika Śląska - spośród polskich szkół wyższych - jest drugą w kraju i pierwszą na Śląsku, jeśli chodzi o kwotę dofinansowania. Pieniądze te będą przeznaczone na projekt „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”. Zakłada on przeprowadzenie w ciągu najbliższych 4 lat zmian w zakresie kształcenia oraz funkcjonowania gliwickiej uczelni tak, aby mogła pełnić rolę takiego centrum. Uzyskana kwota zostanie przeznaczona przede wszystkim na unowocześnienie kształcenia, które będzie miało bardziej interdyscyplinarny charakter. Rozwijana będzie nowoczesna szkoła doktorów, zostaną też uruchomione kolejne kierunki studiów w języku angielskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama