Rafalska: W Polsce wskaźnik dzietności musi wynosić ponad 2 proc.

dodane 21.04.2018 15:04

PAP |

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w sobotę w Boguchwale k. Rzeszowa, że jeżeli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, to wskaźnik dzietności musi wynosić ponad 2 proc.

Rafalska: W Polsce wskaźnik dzietności musi wynosić ponad 2 proc.   Jakub Szymczuk / Foto Gość Elżbieta Rafalska

"Jeżeli chcemy poprawić sytuację ludnościową Polski, to musi się nas rodzić więcej. Jeśli chcemy zagwarantować zastępowalność pokoleń, to wskaźnik dzietności musi być ponad 2 proc." - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomniała, że po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość "ten wskaźnik wynosił 1,38 proc.", a w 2017 r. wynosi 1,45 proc. Dodała, że mimo to "mamy społeczeństwo starzejące się". Rafalska podkreśliła, że byłoby dobrze, gdyby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka. Zaznaczyła, że "premia za drugie dziecko" jest jedną z prospołecznych propozycji PiS.

Rozwiązanie to zakłada, że jeżeli w ciągu 24 miesięcy od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski. Urlop będzie płatny na poziomie 100 proc. Mają też być dodatkowe preferencje; m.in. dostępność do żłobka i przedszkola. Premia za urodzenie drugiego dziecka są m.in. w Austrii i Finlandii.

Rafalska zauważyła, że propozycje rządu zapewniają także prawo do emerytury minimalnej dla niepracujących kobiet, które wychowały czworo dzieci i więcej. Aktualnie prawo do emerytury minimalnej dotyczy kobiet, które miały co najmniej 20-letni staż pracy.

W trakcie spotkania w Boguchwale Rafalska mówiła, że często słyszy, że "nie zrobiliście tego, czy tamtego". "To jest drugi nasz autorski budżet, dopiero weszliśmy w trzeci rok rządzenia. Po okresie, w którym poprzedni rząd nieprzerwanie rządził osiem lat. To jest inna perspektywa czasowa, ale i tak mam wrażenie, że w obszarze polityki społecznej zrobiliśmy znacznie więcej niż poprzednicy" - podkreśliła minister.

Jej zdaniem odmawianie PiS prawa do realizowanie własnego programu związane jest z "naruszeniem różnych interesów, różnych grup".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MRPIPS, PAP, PARTIE, PIS, RAFALSKA, RZĄD, SPOŁECZEŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 podaj nick 22.04.2018 13:12
Niezalogowany użytkownik przez rządy nieudaczników, jakoś w Wlk. Brytanii Polki nie boją się rodzić po 3, 4 dzieci
Plusów: 1 gregg84 22.04.2018 11:21
@TYLKO 2% ???
Pytasz się, kto spłaci ogromne zadłużenie Polski, jeśli ci urodzeni w wyniku 500+ także wyjadą z tego kraju. A ja się pytam: nawet jeśliby zostali w Polsce, to dlaczego mieliby się zgadzać na spłacanie długów wynikłych z tego, że wcześniejsze pokolenia (także te obecne) chcąc żyć wygodnie zafundowały sobie niepodtrzymywalny system społeczno-gospodarczy za pośrednictwem populistycznych polityków obiecujących gruszki na wierzbie, aby tylko wygrać wybory. Gdyby nie 500+, to byś się nie urodził, więc teraz płać? Nie sądzę, aby taki szantaż zadziałał...
Plusów: 4 Seitz 22.04.2018 09:32
Niezalogowany użytkownik Jednostką tego wskaźnika nie jest procent.
Plusów: 2 1 22.04.2018 08:06
Niezalogowany użytkownik skad wiesz skoro do Polski nie wpusciliscie zadnego?

wszystkie komentarze >