1. Brygada Pancerna przemieszcza się do Polski

dodane 01.05.2018 10:50

PAP |

Trwa przerzut amerykańskiej 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii do Polski. Odbywa się on w ramach operacji Atlantic Resolve, która stanowi wsparcie dla sojuszników na wschodniej flance - podał portal defence24.pl.

1. Brygada Pancerna przemieszcza się do Polski   Pixabay Czołg Abrams

W mediach społecznościowych dowództwo amerykańskiej armii w Europie opublikowało zdjęcia czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley gotowych do przerzutu. Z kolei 1. Dywizja Kawalerii pokazała transport koleją ciężkiego sprzętu.

Wcześniej amerykańska armia podawała, że 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1. Dywizji Kawalerii stacjonująca w Fort Hood w stanie Texas zostanie przemieszczona do Europy latem tego roku, aby zastąpić w Polsce 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 1. Dywizji Piechoty. Elementy 1. Brygady służyły w Polsce już w 2014 roku.

Żołnierze będą pełnić rotacyjną służbę bojową.

W Europie znajdzie się cała brygada pancerna - ok. 3,5-4 tys. żołnierzy oraz sprzęt - m.in. ok. 90 czołgów Abrams, wozów bojowych Bradley, dywizjonu 18 haubic samobieżnych Paladin oraz różnego typu pojazdów wsparcia.

Jak pisze portal, duża część działań brygady będzie prowadzona w Polsce. Wcześniej, w drugiej połowie 2014 roku, jednostki tej brygady brały udział udział w ćwiczeniach rotacyjnych zorganizowanych po aneksji Krymu.

Amerykańscy żołnierze wezmą w Europie udział w rozpoczynających się 3 czerwca dwutygodniowych manewrach "Saber Strike'18". Łącznie uczestniczyć w nich będzie ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw. Znaczącą rolę podczas manewrów odegrają także wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance.

Sojusznicy będą współdziałali w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo będzie głównym rejonem ćwiczeń. Tam odbędzie się także uroczyste ich otwarcie i zakończenie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, USA, WOJSKO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 naprzod 01.05.2018 18:39
Niezalogowany użytkownik to wspaniale widzieć uzbrojonych sojuszników na wschodnim froncie ale dlaczego ich tak mało. Potrzebujemy co najmniej 200 tys., w kazdej gminie po batalionie, w każdym powiecie bateria patriotów
Plusów: 0 Kefalos 01.05.2018 13:24
Niezalogowany użytkownik Wszystko zależy gdzie będą stacjonować bo położenie ma znaczenie. Jeżeli na zachód od Warszawy, to tylko pozorowane działania bo spokojnie będą mogli się wycofać w razie "W". Jeżeli na wschód od Warszawy to znaczy, że nas traktują poważnie. Stawiam na opcję, że będą stacjonować na zachód od Warszawy.
Plusów: 3 gosc 01.05.2018 12:37
Niezalogowany użytkownik Czekamy! Im więcej US army w Polsce tym mniej ruskich agentów i ich wrogiej działalnosci.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl