"Nie zadowalajcie się tym, co widzą wszyscy"

dodane 01.05.2018 14:10

RADIO WATYKAŃSKIE |

Franciszek do katolickich dziennikarzy.

"Nie zadowalajcie się tym, co widzą wszyscy"   Jakub Szymczuk /Foto Gość

Nie zadowalajcie się jedynie relacjonowaniem tego, o czym mówią już inni. Niech was nie nuży pokorne poszukiwanie prawdy wypływające z systematycznego zgłębiania Dobrej Nowiny Ewangelii. Z tego niech wypływa wasza linia wydawnicza. Papież Franciszek mówił o tym do dziennikarzy włoskiego dziennika Avvenire, których przyjął na specjalnej audiencji. Ten jedyny ogólnowłoski dziennik katolicki został powołany do życia 50 lat temu przy wsparciu papieża Pawła VI.

Ojciec Święty wskazał dziennikarzom przykład św. Józefa, który, jako człowiek milczenia, może zdawać się zaprzeczeniem komunikatora. „W rzeczywistości jednak, jedynie wygaszając zgiełk świata i nasze własne gadanie możliwe jest słuchanie, które jest pierwszym warunkiem wszelkiej komunikacji” – podkreślił Franciszek. Wskazał, że nowe technologie głęboko zmodyfikowały dziennikarską profesję i zmusiły do przeorganizowania pracy, stawiając na większą współpracę, jak np. między poszczególnymi mediami zależnymi od Konferencji Episkopatu Włoch: agencja SIR, telewizja SAT2000, dziennik Avvenire i sieć rozgłośni radiowych InBlu. Papież zaznaczył, że podobna synergia realizowana jest obecnie w watykańskich mediach. Przestrzegł, że przywiązanie do przeszłości może okazać się zgubną pokusą. „Prawdziwymi sługami tradycji są ci, którzy zachowując pamięć, potrafią rozeznać znaki czasów i wyznaczyć nowe szlaki na danej drodze” – mówił Franciszek.

“Także jako Kościół jesteśmy wystawieni na wpływ kultury pośpiechu i powierzchowności. Bardziej niż doświadczenie liczy się to, co natychmiastowe, co na wyciągnięcie ręki, co może być od razu skonsumowane; zamiast konfrontacji i pogłębienia popadamy w ryzyko duszpasterstwa poklasku, zniwelowania myślenia, zdezorientowanego rozpowszechniania opinii, które się nie spotykają – mówił Ojciec Święty. – Cieśla z Nazaretu przypomina nam o pilnej konieczności odnalezienia zdrowego sensu powolności, spokoju i cierpliwości. Poprzez swe milczenie przypomina nam, że wszystko ma swój początek w słuchaniu i przekraczaniu siebie, by otworzyć się na słowo i historię drugiego człowieka.”

Franciszek zaapelował do dziennikarzy katolickich, by odważnie wyznaczali nowe szlaki i nie zadowalali się jedynie tym, co widzą inni. „Niech nikt nie wyznacza waszej agendy poza biednymi, ostatnimi i cierpiącymi. Nie powiększajcie kolejki tych, którzy biegną, by opowiedzieć tę część rzeczywistości, która już jest rozświetlona przez reflektory świata. Zaczynajcie od peryferii, mając świadomość, że nie są one końcem, ale początkiem miasta” – mówił Papież.

“Już Paweł VI przestrzegał, że gazety katolickie nie mają «dawać wiadomości, które jedynie robią wrażenie i napędzają klientów. My mamy nieść dobro, tym którzy nas słuchają, musimy wychowywać ich do myślenia i wydawania sądów». Katolicki komunikator omija sztywniactwo, które zadusza i więzi – mówił Franciszek. – Nie zamyka w klatce Ducha Świętego, tylko pozwala mu rozwinąć skrzydła, tak by móc Nim oddychać w głębi duszy. Sprawia, że rzeczywistość nigdy nie ustępuje miejsca powierzchowności, piękno wulgarności, a przyjaźń społeczna konfliktom. Kultywuje i umacnia każde ziarenko życia i dobra.”

Franciszek zaapelował do dziennikarzy Avvenire, by nie ulegali łatwej logice konsumpcji, która nie angażuje, lecz by zawsze docierali do źródła, zgłębiając i wyjaśniając opisywane zjawiska. Przypomniał, że drogowskazem w ich pracy mogą być wytyczne zawarte w Katolickiej Nauce Społecznej. Dodał zarazem, że ich pracę uwiarygadnia świadectwo życia.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość Marek 03.05.2018 21:56
Niezalogowany użytkownik Tak, widzę, oczywiście. W swoim wpisie chciałem zaakcentować rolę Prawdy i jej niezmienność, temat "Gościa" wyszedł trochę przy okazji. Symbol ryby jest owszem, chrześcijański, słowo "diecezja" rzeczywiście kojarzy mi się najbardziej z Kościołem Katolickim. Zgoda. Profil jest jednoznacznie katolicki. Tak więc możemy wymagać od niego prezentowania katolickiego punktu widzenia, ku umocnieniu katolików w wierze i ku nawróceniu niekatolików. Oczywiście mówiąc o nawróceniu "innych", mam na myśli przede wszystkim siebie: co człowiekowi z tego, że zyska cały świat, a duszę swoją zatraci?
Plusów: 0 Radek 02.05.2018 09:41
Niezalogowany użytkownik Kolego, "Gość Marek" w logo Gość.pl w literce O jest symbol ryby! i to jest symbol chrześcijański :-) zaraz obok jest napis "wybierz diecezję". Nie sądzę, żeby ktoś się nie zorientował jaki profil ma te medium.
Plusów: 0 Gość Marek 01.05.2018 22:25
Niezalogowany użytkownik Prawda. Prawda jest najważniejsza. Prawdą nazwał samego siebie Chrystus. A także Drogą i Życiem. Prawda głoszona od wieków przez Kościół Katolicki jest niezmienna. Jej sługami są dziennikarze katolickich czasopism czy portali. Czy jednak portal "Gość" jest portalem katolickim. Nie mogę nigdzie znaleźć tego określenia. Znalazłem tylko: "Serwis internetowy. Parafia, Polska, świat." W domyśle jest tu nieśmiało ukrywana katolickość, pod słowem "parafia".

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl