Prezydent weźmie udział w obchodach Dnia Flagi i święta Polonii

dodane 02.05.2018 06:40

PAP |

W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą; 2 maja zostanie uczczony m.in. podniesieniem - w obecności prezydenta - flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego.

Prezydent weźmie udział w obchodach Dnia Flagi i święta Polonii   Roman Koszowski /Foto Gość Prezydent Andrzej Duda

Środowe obchody rozpocznie uroczyste podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie prezydent, razem z pierwszą damą, będą rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom oraz wszystkim, którzy zgromadzą się na placu Zamkowym.

W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezydent wręczy również odznaczenia państwowe.

Po południu prezydent weźmie udział w "Biało-Czerwonej Sztafecie RMF FM". W 2017 r. radio zorganizował pierwszą biało-czerwoną sztafetę, przemierzając Polskę z północy na południe - z Helu na Giewont. W tym roku sztafeta będzie biegła w odwrotnym kierunku. Zacznie się pod Tatrami, a zakończy na Bałtyku, na pokładzie ORP Błyskawica. W sztafecie pobiegną m.in. gwiazdy muzyki i sportu oraz politycy. Latem flagę słuchaczy RMF FM weźmie ze sobą na szczyt K2 polski skialpinista, Andrzej Bargiel.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział w piątkowej rozmowie z PAP, że "uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju pana prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze dwojaki wymiar - z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie pan prezydent zawsze podkreśla".

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, PAP, PREZYDENT, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 jan 02.05.2018 15:49
Niezalogowany użytkownik Jutro święto Konstytucji - co zrobi nasz największy konstytucjonalista ???
Plusów: 2 gosc 02.05.2018 12:23
Niezalogowany użytkownik Szkoda, że to tylko puste, piarowe gesty p.prezydenta. Zero działań na rzecz polonii i wzrostu jej znaczenia. Może by np PAD poparł zdecydowanie pomnik katyński w New Jersey https://wpolityce.pl/swiat/392514-zniknie-pomnik-katynski-burmistrz-new-jersey-podejmujemy-prace-inzynieryjne-przygotowujace-teren-pod-park
Plusów: 3 gosc 02.05.2018 12:13
Niezalogowany użytkownik Droga Zofio, za poprzednich rządów tak samo jak i teraz RMF zajmował się głównie szkalowaniem obozu patriotycznego, bratanie się prezydenta z tą stacją i z jej pseudopatriotycznymi inicjatywami budzi jedynie niesmak i politowanie.
Plusów: 3 gość 02.05.2018 09:20
Niezalogowany użytkownik Dokładnie, Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl