Wybrano nowego Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego

dodane 02.05.2018 16:07

PAP /fk

Włoch Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto został wybrany w środę na 80. Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Wyboru dokonała w Rzymie 54-osobowa rada, reprezentująca cały suwerenny, najstarszy zakon rycerski, prowadzący działalność szpitalną.

Wybrano nowego Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego   PAP/EPA/REMO CASILLI Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto

W zeszłym roku na tle wewnętrznego kryzysu i podziałów w zakonie ustąpił poprzedni Wielki Mistrz, Brytyjczyk Matthew Festing. Decyzję tę podjął po rozmowie z papieżem Franciszkiem i na jego prośbę.

Po dymisji Festinga 73-letni Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto został mianowany na rok tymczasowym namiestnikiem zakonu. Teraz dożywotnio wybrano go na Wielkiego Mistrza.

Kryzys w Zakonie Maltańskim wybuchł pod koniec 2016 roku. Ówczesny Wielki Mistrz, Festing, zdymisjonował Wielkiego Kanclerza Albrechta von Boeselagera. Zarzucano mu, że nie zrobił nic, aby zabronić rozdawania środków antykoncepcyjnych w Afryce i Azji, co robiła powiązana z Zakonem organizacja.

Kryzys został przełamany po bezpośredniej interwencji Stolicy Apostolskiej. Powołano wówczas specjalną komisję do wyjaśnienia całej sprawy. Jednocześnie papież mianował zastępcę sekretarza stanu arcybiskupa Angelo Becciu swym delegatem przy Zakonie Maltańskim i zalecił mu, by zatroszczył się o jego odnowę duchową i moralną.

Zakon uznawany jest przez wiele państw za suwerenny podmiot prawa międzynarodowego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP, WATYKAN

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 pcc 02.05.2018 21:26
Niezalogowany użytkownik Jak to "kryzys został przełamany po bezpośredniej interwencji Stolicy Apostolskiej", skoro to właśnie Stolica Apostolska sprowokowała ten kryzys? Odwołanie kanclerza przez wielkiego mistrza było jego statutową prerogatywą, stało się ono kryzysem dopiero jak Watykan się w to wmieszał. Teraz kryzys będziemy mieli każdorazowo w przypadku decyzji, z którą nie będzie się zgadzał Watykan. I to się nazywa decentralizacja kurii rzymskiej.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl