107,6 FM

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Całe swoje życie poświęcił ewangelizacji i nawracaniu grzeszników.

Rok po przyjęciu święceń kapłańskich i ukończeniu studiów teologicznych na Akademii Wileńskiej, w 1623 roku, rozpoczął posługę w Nieświeżu. Pracował też w Wilnie, Bobrujsku, Połocku, Warszawie, Pińsku i Łomży.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


Św. Andrzej Bobola zmarł śmiercią męczeńską 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim, gdy podczas powstania Chmielnickiego dostał się w ręce Kozaków. Do końca bronił wiary, przez co był męczony w wyjątkowo okrutny sposób. 

Kult św. Andrzeja Boboli zaczął się rozwijać w 1702 roku, gdy święty ukazał się rektorowi Kolegium Pińskiego. Ten nakazał odnaleźć trumnę Andrzeja Boboli. Okazało się, że zwłoki, mimo upływu czasu, zachowały się w dobrym stanie. Rozpoczęły się wieloletnie starania o beatyfikację Boboli, które zakończyły się pomyślnie 30 października 1853 roku. 

13 marca 2002 roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na prośbę Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, ustanowiła św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męczennika, drugorzędnym patronem Polski. Święty jest patronem metropolii warszawskiej, archidiecezji białostockiej i warmińskiej, diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, pińskiej i płockiej. 

W ikonografii św. Andrzej Bobola przedstawiany jest w stroju jezuity z szablami wbitymi w jego kark i prawą rękę lub jako wędrowiec.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia specjalnego serwisu "Gościa Niedzielnego" i Instytutu Pamięci Narodowej wadowice1920.gosc.pl, który powstał z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Start w dniu urodzin papieża - 18 maja o godz. 10.00. W serwisie przeczytamy między innymi więcej o tym, jaka była matka przyszłego papieża - Emilia Wojtyłowa, z domu Kaczorowska.

Dziś obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama