"W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło pięciu górników"

dodane 16.05.2018 09:40

PAP |

- W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło pięciu górników; podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników - poinformował w środę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło pięciu górników"   Tomasz Gołąb /Foto Gość Premier Mateusz Morawiecki

Jastrzębska Spółka Węglowa podała w środę po północy, że ratownicy odnaleźli ciało ostatniego z poszukiwanych górników w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju. Było uwięzione pod jedną z konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku.

"W wyniku tąpnięcia w Zofiówce na wieczną szychtę odeszło 5. górników. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i ich bliskimi. Nic nie zastąpi im straty najbliższych. Podjąłem dziś decyzję o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych górników. Niech spoczywają w pokoju" - napisał premier na Twitterze.

Morawiecki podziękował również osobom biorącym udział w akcji ratunkowej w kopalni. "Chciałbym podziękować ponad 2 tys. ratownikom i wszystkim osobom zaangażowanym w akcję ratunkową w KWK Zofiówka. Za pracę w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Wasza postawa godna jest najwyższego uznania i szacunku. Dziękuję" - podkreślił szef rządu.

Do tragicznego w skutkach wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło 5 maja. W rezultacie wstrząsu zginęło 5 górników, których ciała odnaleziono i wydobyto na powierzchnię podczas akcji ratowniczej, prowadzonej w ekstremalnie trudnych warunkach. Ratownicy zmagali się m.in. z wodą, która zalała zniszczony chodnik, blokującymi drogę fragmentami zniszczonych konstrukcji i urządzeń, wysoką temperaturą, metanem. Wsparcia logistycznego udzieliło wiele instytucji; do poszukiwań wykorzystano m.in. psy policji i straży pożarnej, przygotowane do pracy w wodzie, gruzowiskach oraz zawałach.

Bezpośrednio po wstrząsie udało się uratować dwóch pracowników, dzień później odnaleziono ciała dwóch kolejnych, którzy stracili życie pod ziemią. Do dwóch następnych śmiertelnych ofiar ratownicy dotarli w sobotę i niedzielę - po tygodniu akcji.

Woda, która po wstrząsie zalała część wyrobiska, długo uniemożliwiała ratownikom przeszukanie rejonu, w którym uchwycili sygnały z nadajników w górniczych lampach zaginionych. Dzięki doprowadzeniu i uruchomieniu systemu pomp w miniony weekend poziom wody opadł na tyle, że ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach mogli spenetrować rejon zalanego wcześniej skrzyżowania oraz przodka.

W poniedziałek prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman ogłosiła w mieście 7-dniową żałobę w związku z tragedią w Zofiówce. Również prezes JSW Daniel Ozon ogłosił 7-dniową żałobę we wszystkich kopalniach i spółkach grupy kapitałowej JSW.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PILNA, PRACA, RZĄD, WYPADKI, WĘGIEL

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Andy 20.05.2018 13:22
Niezalogowany użytkownik Dokladnie! Jaki żal wgl „wieczna szychta” dno!
Plusów: 0 Gość 16.05.2018 22:59
Niezalogowany użytkownik Chyba 10 lat temu miałam informacje od osób otrzymujących renty rodzinne dla dzieci, po zmarłym sędzim 2 dzieci otrzymało 4500 zł, po górniku 1 dziecko 2200 zł, w tym roku 3 dzieci po matce, która przepracowała ok. 18 lat 1600 zł, tu lata składkowe są istotne.
Plusów: 1 jan 16.05.2018 18:49
Niezalogowany użytkownik Zamiast "wieczna szychta" lepiej "wieczne spoczywanie". Takim życzliwym powinno się życzyć sto lat - ale pracy w kamieniołomach.
Plusów: 1 hmm 16.05.2018 16:08
Niezalogowany użytkownik Po co specjalne renty, kiedy żonie i uczącym się dzieciom należą się zwykłe po zmarłym, nie wiem jaki procent w przypadku górników, ale na pewno wyższe od państwowych z łaski.

wszystkie komentarze >