Papież: Szatan zawsze tak czyni, ale dziś jest to wściekłość

dodane 01.06.2018 13:31

KAI |

Jesteśmy dziś świadkami "wielkich prześladowań" nie tylko chrześcijan, ale każdego mężczyzny i każdej kobiety - powiedział Franciszek w kazaniu podczas codziennej porannej Mszy św. 1 czerwca w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.

Papież: Szatan zawsze tak czyni, ale dziś jest to wściekłość   Henryk Przondziono /foto gość

Wyjaśnił, że dzieje się to "za pośrednictwem kolonizacji kulturalnej, wojen, głodu i zniewolenia", gdyż w tle tego wszystkiego jest dzisiaj "świat niewolników", za który odpowiedzialny jest szatan.

Pan daje nam "łaskę" walki i przywrócenia "mocą Jezusa Chrystusa" obrazu Boga, "który jest w nas wszystkich" - przekonywał papież.

Nawiązując do pierwszego czytania, zaczerpniętego z Listu św. Piotra Apostoła, w którym mowa jest o prześladowaniach chrześcijan, które w ciągu wieków "powielały się" niczym pożar, Ojciec Święty zauważył, że stanowią one "część życia chrześcijańskiego", a więc swego rodzaju "błogosławieństwo" i przypomniał, że Jezus był prześladowany "z powodu swej wierności Ojcu".

Prześladowanie jest w pewnym stopniu "powietrzem", którym żyje chrześcijanin również dzisiaj, gdyż dziś także jest bardzo wielu męczenników, wielu prześladowanych ze względu na ich umiłowanie Chrystusa. W licznych krajach Jego wyznawcy nie mają praw - tłumaczył dalej Franciszek. Zwrócił uwagę, że "jeśli nosisz krzyżyk, trafiasz do więzienia i rzeczywiście są więźniowie [z tego powodu], ludzie są skazywani na śmierć za to, że są chrześcijanami, i to dzisiaj". Dodał, że ludzie z tego powodu giną i obecnie liczba męczenników jest wyższa niż w pierwszych wiekach i podkreślił z naciskiem: "Znacznie większa!".

Jednocześnie kaznodzieja zaznaczył, że wiadomości o tym nie trafiają na pierwsze strony mediów, a dzienniki telewizyjne i prasa nie zamieszczają o tym doniesień. "Ale chrześcijanie są prześladowani" - podkreślił mówca.

Zauważył następnie, że w naszych czasach istnieją też inne prześladowania, a ich ofiarami padają każdy mężczyzna i kobieta dlatego, że są żyjącym obrazem Boga". Zdaniem Ojca Świętego za każdym prześladowaniem - czy to chrześcijan, czy ludzi w ogóle - stoi diabeł, który próbuje zniszczyć wyznanie Chrystusa w chrześcijanach i obraz Boga w mężczyźnie i kobiecie. Od początku próbował to robić - przekonywał Ojciec Święty.

Przypomniał, że wystarczy przeczytać o tym w Księdze Rodzaju, gdzie zniszczył on ustanowioną przez Pana zgodę między mężczyzną a kobietą, tę zgodę, którą wypływa z bycia obrazem i podobieństwem Boga. I - dodał papież - szatanowi udało się to osiągnąć: za pomocą kłamstwa, zwodzenia, a więc tego oręża, którym się posługuje. "Zawsze tak czyni, ale dziś jest to siła, powiedziałbym, wściekłość przeciw mężczyźnie i kobiecie, w przeciwnym bowiem wypadku nie dałoby się wyjaśnić tej narastającej fali niszczenia mężczyzny i kobiety, tego, co ludzkie" - stwierdził Ojciec Święty.

Zaznaczył następnie, że szatan stoi także za takimi współczesnymi zjawiskami jak głód, zniewolenie, kolonizacje kulturalne czy wojny. Głód jest "niesprawiedliwością niszczącą mężczyznę i kobietę, gdyż nie mają nic do jedzenia" - tłumaczył kaznodzieja.

Wspomniał z kolei o wykorzystywaniu ludzi, o różnych formach niewolnictwa i w tym kontekście przywołał widziany niedawno filmik wideo, nakręcony ukrytą kamerą w więzieniu, w którym przebywają migranci, poddani "torturom" w postaci "niszczenia", aby uczynić z nich niewolników. "A wszystko to dzieje się w 70 lat pod ogłoszeniu [przez ONZ] Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" - zauważył z goryczą Franciszek.

Papież odwołał się następnie do "kolonizacji kulturalnych", gdy wielkie imperia "przyzwalają na wykorzystywanie ich kultur przeciw niepodległości i kulturze ludzi, narzucają rzeczy nieludzkich, służących zniszczeniu i śmierci". Franciszek wspomniał też, że szatan chce właśnie “zniszczenia godności” i "dlatego prześladuje innych".

I na zakończenie trzeba pomyśleć o wojnach jako o narzędziu niszczenia ludzi, będących obrazem Boga - zaczął podsumowywać swe kazanie Ojciec Święty. Wyjaśnił, że chodzi też o tych, którzy planują wojny, aby zapanować nad innymi, o tych, którzy rozwijają różne dziedziny przemysłu zbrojeniowego, aby niszczyć ludzkość oraz obraz mężczyzny i kobiety, zarówno fizycznie, jak i moralnie i kulturowo. Zauważył przy tym, że wśród tych ludzi są też chrześcijanie, w tym również ci prześladowani.

"Tak, oni też są obrazem Boga" - podkreślił papież, dodając, że właśnie dlatego szatan ich prześladuje. "Nie powinniśmy pozwalać sobie na naiwność, gdyż ojciec każdego prześladowania nie dopuszcza, aby i oni byli obrazem i podobieństwem Boga, dlatego atakuje i niszczy ten obraz" - powiedział Franciszek. "Nie jest łatwo to pojąć, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby to zrozumieć" - zakończył swe rozważania kaznodzieja.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 14 was 01.06.2018 19:16
Niezalogowany użytkownik "Prawda istnieje mimo, że fałsz robi zawrotną karierę" (kard. Zenon Grocholewski)
Plusów: 12 ręce przy sobie 01.06.2018 18:40
Niezalogowany użytkownik W końcu jesteśmy tu za karę, ziemia rodzi chwasty, a szatan dręczy i kusi do złego. Myślę że jednak Pan nie dał mu pełni władzy, mało tego, z góry skazał go na klęskę. Szatan nie ma nad człowiekiem władzy - dopóki człowiek nie poda mu ręki. Dopóki nie przyłoży ręki do zła, nawet najmniejszego. Wtedy zło wciąga jak bagno.
Plusów: 20 Piotr 01.06.2018 14:29
Niezalogowany użytkownik Tak, szatan stoi za całym złem na świecie. Gdy sobie to człowiek uświadomi, to łatwiejsze staje się wybaczenie bliźniemu. Papież zwrócił uwagę na kolonizację kulturową. Ona jest straszna. Niszczy całe społeczeństwa i polega na podstępnym przestawieniu zła jako dobra - gender, homoseksualizmu, aborcji, rozwodów, itd. Pozostaja wiara i modlitwa, aby nie ulec złu.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl