Antyimigrancka SDS wygrywa wybory parlamentarne w Słowenii

dodane 04.06.2018 07:01

PAP |

Opozycyjna, antyimigrancka Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Janszy wygrała niedzielne wybory parlamentarne. Po przeliczeniu 99 proc. głosów partia Janszy uzyskała 25 proc. poparcia, czyli 25 mandatów w liczącym 90 miejsc parlamencie.

Antyimigrancka SDS wygrywa wybory parlamentarne w Słowenii   PAP/EPA/ANTONIO BAT Janez Jansza, przywódca SDS

Centrolewicowa, antysystemowa Lista Marjana Szareca (LMS) zajęła drugie miejsce z wynikiem 12,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu plasują się Socjaldemokraci (10 proc.), na czwartym z wynikiem 9,7 proc. socjalliberalna SMC byłego premiera Miro Cerara, a na piątym Zjednoczona Lewica (9,1 proc.).

Zgodnie z tymi rezultatami SDS może liczyć na 25 mandatów w 90-miejscowym parlamencie, LMS na 13, a SMC na 10, podobnie jak Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci.

Potwierdziły się prognozy, że żadne z ugrupowań nie ma szans na samodzielną większość i w Słowenii będzie musiał powstać rząd koalicyjny.

Według komentatorów w toku negocjacji może powstać koalicja z wykluczeniem partii Janszy. Przed wyborami wiele partii - SMC, Zjednoczona Lewica i Socjaldemokraci, a także liberalny Sojusz byłej premier Alenki Bratuszek i Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii - deklarowało, że nie chce tworzyć z SDS politycznego sojuszu.

Jansza przyznał, że wszelkie negocjacje po wyborach będą trudne. "Będziemy musieli trochę poczekać (...), zanim poważne rozmowy na temat nowego rządu będą możliwe" - powiedział Jansza dziennikarzom po oddaniu głosu. Po ogłoszeniu częściowych wyników były premier oświadczył, że SDS jest gotowa do rozmów koalicyjnych z innymi ugrupowaniami. "Jesteśmy otwarci na współpracę, przed Słowenią czasy, które wymagają współpracy" - dodał.

Jansza sprawował urząd premiera dwukrotnie, w latach 2004-2008 i 2012-2013. Jest sojusznikiem premiera Węgier Viktora Orbana, który podobnie jak Jansza sprzeciwia się imigracji.

Ewentualny gabinet z Janszą na czele oznaczałby, że w Unii Europejskiej przybył kolejny rząd wypowiadający się przeciwko przyjmowaniu migrantów. W 2015 roku, w szczytowej fazie kryzysu migracyjnego, przez terytorium Słowenii w drodze do Europy Zachodniej przeszło ok. 500 tys. migrantów. Obecnie, według oficjalnych danych, w kraju przebywa łącznie 1000 uchodźców i osób starających się o azyl.

Przyszły rząd Słowenii będzie musiał zmierzyć się z zadaniem prywatyzacji największego państwowego banku, Nova Ljublanska Banka. Ustępujący gabinet zgodził się na jego sprzedaż w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na pomoc państwa dla tej instytucji finansowej w 2013 roku. Nowy rząd będzie się musiał także zająć reformą niewydolnego państwowego sektora ochrony zdrowia i systemu emerytalnego.

Do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych uprawnionych było 1,7 mln spośród 2 mln mieszkańców Słowenii. Frekwencja wyniosła 51,5 proc.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARLAMENT, SŁOWENIA, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Kopyrda 05.06.2018 02:49
Jedynym zrodlem przyrostu naturalnego w Slowenii jest imigracja. Slowency sa pragmatyczni. Wiec podejrzewam, ze jesli Jansa zechce wejsc do nowego rzady, zgodzi sie na kontynuacje obecnej politiki imigracyjnej.
Plusów: 0 E. 04.06.2018 21:54
Niezalogowany użytkownik Ciekawe, czy jak większość partii antyimigranckich w Zachodniej Europie ceni obrońcę wolności W. Putina, bo jakoś dziwnie te dwa poglądy idą w Europie w parze...
Plusów: 3 Gość 04.06.2018 11:22
Niezalogowany użytkownik Tylko Ruch 11 Listopada, gdy dojdzie do władzy w Polsce, nie dopusci do imigracji islamskiej, na nich głosujmy.
Plusów: 5 Seitz 04.06.2018 10:39
Niezalogowany użytkownik U nas może też antyemigrancka partia dojdzie kiedyś do władzy. Narazie rządzi proemigrancki PIS i wpuszcza kogo się da. Na stałe w celu osiedlania się i zakładania rodzin!

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl