Papież o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim: Przed nami jest woda i ogień

dodane 12.06.2018 14:23

VATICANNEWS.VA |

„Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami” – to tytuł książki, do której krótki wstęp napisał Papież Franciszek. Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

Papież o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim: Przed nami jest woda i ogień   vaticannews.va Okładka książki

„Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach – i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę” – pisze Papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

W czasie prezentacji książki odczytano także przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kard. Jean-Louis Tauran odwołał się m.in. do stwierdzenia św. Jana Pawła II, którego nazwał „gigantem dialogu”, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny jest rzeczą nieodwaracalną.

"Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy – mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti. – Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami islamskimi, które jeszcze niedawno były całkowicie przeciwne dialogowi. Taką nowością jest np. otwartość Arabii Saudyjskiej. Oczywiście, nie wszystkie osoby są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak również są trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć. Czasami bycie zbyt dobrym nie popłaca, ale uczciwy i szczery dialog, prowadzony jak mówimy: w prawdzie i miłości, może przynieść dobre owoce."

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM I CHRZEŚCIJAŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 wujek_Olek 12.06.2018 22:56
Piotrusiu, zapomnij "nowoczesnych", jak najbardziej tych WASP, .nowocześni to zawsze kłamcy, co najmniej dla nakładu, in pursuit of happiness and prey.
Co do Islamu to podstawą oceny jest historia!!!, Koran, hadysy (np. Sahih-al-Buhari) i pierwsza biografia "proroka" (Ibn Ishaq). Poza tym "Scribratio al-Korani" (Cusanus). Jak i nieudane próby jego racjonalizacji, zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_świata_islamu
Maimonidesowi i Akwinacie wyszło.
Plusów: 10 Piotr 12.06.2018 19:05
Niezalogowany użytkownik Rząd Austrii wniósł właśnie "doniosły wkład" w dialog z Islamem zamykając 7 meczetów i wydalając z kraju kilkudziesięciu duchownych muzułmańskich. Biorąc pod uwagę postępowanie wyznawców tej religii w Europie jest to decyzja słuszna ze wszechmiar. Druga sprawa - zachęcam do przeczytania książek znawców Islamu: 1) Bill Warner - znawca politycznego Islamu; napisał wiele książek na ten temat; w sieci można odszukać wiele jego konferencji na ten temat. On pokazuje mało znaną twarz Islamu. 2) Oriana Fallaci napisała książkę "Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie" - zachęcam do jej przeczytania.
Plusów: 14 tomak 12.06.2018 18:47
Niezalogowany użytkownik "Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem". Faktycznie, ten "dialog" odbywał się w różnych w miejscach w Europie. Warto wymienić kilka. Początek VIII wieku - zagarnięcie całej Hiszpanii, w 732 r. bitwa pod Poitiers król Karol Młot zatrzymuje muzułmanów w środku królestwa Franków, bitwa pod Lepanto w 1571 r. (dialog armat na Morzu Śródziemnym); bitwa pod Chocimiem w 1763 r. - wojska polskie i litewskie pokonują Turków, bitwa pod Wiedniem - zwycięstwo króla Sobieskiego w 1683 r. To był udany dialog ze strony Europy, mniej udany dla muzułmanów. I tego się trzymajmy.
Plusów: 7 LUK33 12.06.2018 17:29
Niezalogowany użytkownik Muzułmanie, wyznawcy islamu nie są braćmi chrześcijan, ich bóg, jest dawnym bogiem księżyca. Te informacje są dostępne, wystarczy poszukać. Dlaczego akurat księżyc jest ich symbolem?
MICHEASZ 4:5 - Choćby wszystkie ludy występowały, każdy w imię swego boga, my jednak występować będziemy w imię Pana, Boga naszego, zawsze i na wieki. [BT]

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl