Lech Wałęsa powołał Komitet Obywatelski dla "mobilizacji obywateli" do udziału w wyborach

dodane 23.06.2018 13:33

PAP |

W Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie reaktywowanego przez b. prezydenta Lecha Wałęsę Komitetu Obywatelskiego powołanego dla "mobilizacji obywateli" do udziału w wyborach samorządowych, Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu oraz prezydenckich.

Lech Wałęsa powołał Komitet Obywatelski dla "mobilizacji obywateli" do udziału w wyborach   PAP/Adam Warżawa Lech Wałęsa

O reaktywacji Komitetu poinformowano przed kilkoma dniami. Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.

"Nie możemy wypoczywać, musimy jeszcze raz porządnie zawalczyć. Nikogo w tym gronie nie muszę przekonywać, że to jest wyższa konieczność. To, co tak z trudem wywalczyliśmy jest - jak dobrze wiecie - niszczone tak wewnątrz - w skali krajowej, jak i na zewnątrz" - mówił b. prezydent dodając: "Musimy wykrzesać wszystkie siły, aby odzyskać to co przez nieuwagę, nieroztropność straciliśmy".

"Sztandar mój macie, wszędzie gdzie najtrudniej będzie, będę gotów, by pomagać, służyć" - mówił też b. prezydent. "Musimy odzyskać rozwój kraju, musimy iść razem" - podkreślał Wałęsa.

Zaznaczył, że on sam "nie będzie nigdzie kandydował i nie chce żadnych pieniędzy".

Komitet Obywatelski ma prowadzić działania zachęcające do udziału w wyborach, mobilizować środowiska partii i organizacji społecznych do udziału w pracach komisji wyborczych oraz monitorować i oceniać poszczególne etapy procesu wyborczego.

W skład Komitetu wchodzą przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, w tym przedstawiciele zawodów prawniczych i uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL. Jak poinformowano w sobotę, w grupie tej znaleźli się m.in. prof. Andrzej Blikle, Michał Boni, Jerzy Borowczak, Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda, Ryszard Kalisz, Bogdan Klich, Maja Komorowska, Bogdan Lis, Jan Lityński, Katarzyna Lubnauer, Piotr Niemczyk, Stefan Niesiołowski, Małgorzata Niezabitowska, Daniel Olbrychski, Janusz Onyszkiewicz, Józef Pinior, Wojciech Pszoniak, prof. Andrzej Rzepliński, Grzegorz Schetyna, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Jacek Taylor, Róża Thun, o. Ludwik Wiśniewski, Henryk Wujec, prof. Jerzy Zajadło, Wiktor Zborowski i prof. Andrzej Zoll.

Pierwotny Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie w kościele Bożego Miłosierdzia. Sekretarzem Komitetu został Henryk Wujec. Dodatkowo powołano 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu; wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku, zatwierdzał listę kandydatów na posłów i senatorów.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOMITET OBYWATELSKI, PAP, POLITYKA, WAŁĘSA, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 22 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Katolik 25.06.2018 14:01
Niezalogowany użytkownik Wsrod nas stal Jan Pawel II.A,ze z Walesa?Innego przywodcy nie mielismy.Pomagal mu Lech Kaczynski.Jego brata nikt nie znal.Czy to zalosne?Pewnie tak bo jak widze nie warto dla takich jak wy bylo.
Plusów: 7 ludzie obudzcie sie 25.06.2018 11:17
Niezalogowany użytkownik W komitecie same osoby o poglądach i czynach antypolskich i prokomunistycznych...żeby było tak jak było
Plusów: 4 Sceptyk 25.06.2018 08:59
Niezalogowany użytkownik Ta lista gwarantuje, że wracamy do Okrągłego Stołu czyli do marzeń KOD’’u o utraconej władzy. Dlatego koniecznie trzeba iść do wszystkich wyborów, aby to już NIIGDY NIE WRÓCIŁO !!!!’n
Plusów: 0 Katolik 25.06.2018 06:10
Niezalogowany użytkownik hombre- tylko,ze nastepni rozkradli calego jubilera tylko dlatego,ze porzednik ukradl zegarek

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl