107,6 FM

Co Stolica Apostolska sądzi o terroryzmie?

Terroryzm jest zagrożeniem dla nas wszystkich i musimy go zwalczać, gdziekolwiek występuje, pod jakąkolwiek flagą, bez względu na środki, którymi się posługuje – mówił przedstawiciel Watykanu na konferencji Rady Bezpieczeństwa na temat zwalczania terroryzmu.

Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ podkreślił, że rządy krajów potrzebują pomocy w walce przeciw rozprzestrzenianiu się ideologii terrorystycznych i zapobieganiu ekstremizmom. Pomoc ta powinna wykraczać poza tradycyjne analizy dotyczące pokoju i bezpieczeństwa, a wiecej czerpać z oenzetowskich ekspertyz na temat praw człowieka, rozwoju i edukacji. Tylko wtedy Biuro ds. Zwalczania Terroryzmu może pomóc w przeciwdziałaniu brutalnym działaniom ekstremistycznym zanim dojdą one do skutku – mówił watykański dyplomata.

Abp Bernardito Auza wskazał również, że niezwracanie uwagi na łamanie praw człowieka w poszczególnych państwach czy nieposzanowanie praworządności wzmaga poparcie dla miejscowych grup terrorystycznych. Dlatego delegacja watykańska wzywa ONZ do zacieśnienia współpracy ze społeczeństwami obywatelskimi, użycia odpowiednich narzędzi pomocy, aby uchronić je przed radykalizacją i zdobyć ich wsparcie w walce z tym problemem.

Papieski dyplomata zwrócił też uwagę na zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w dialog z innymi religiami i wspólnotami, który pomaga zapobiegać nadmiernej radykalizacji i przemocy.

« 1 »
 • gosc
  02.07.2018 11:01
  Otwartośc na imigrantow z krajow islamskich jest utrudnianiem walki z terroryzmem, jest sprzyjaniem jego rozpowszechniania.
 • maryja!
  02.07.2018 14:29
  Generalnie można przyjąć, że ekstremizm i radykalizm jest wrogiem pokoju, ponieważ ich przedstawiciele dążą do konfrontacji, a nie dialogu. Terroryzm nie jest im obcy, gdyż także poprzez terror zdobywają zwolenników. Stabilność rządów jest bardzo istotna dla sytuacji w państwie. Do tego potrzebna jest efektywna walka z korupcją, przestępczością zorganizowaną, populizmem, ubóstwem (w efekcie którego radykalizują się postawy społeczne z racji swojego politycznego i psychologicznego wydźwięku terroryzmu). Terroryzm można zwalczać tylko w przypadku stabilizacji państw. Rządy muszą być gotowe realizować społeczne potrzeby bez wzglądu na egoizm. Są przecież terroryści antyaborcyjni w USA, także m.in. lewicowi w Hiszpanii i prawicowi na Wyspach, fundamentaliści islamscy i hinduscy, przestępczość zorganizowana i organizacje terrorystyczne prowadzace wojny hybrydowe w imieniu reżimów totalitarnych. Terroryzm powinien być przedmiotem zainteresowania stabilnych państw demokratycznych realizujących nieideologiczną zasadę dobra wspólnego prowadząc od demokracji do porzucenia populizmu i dominacji rządu sprawiedliwości społecznej.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama