Franciszek: Na wyzwania migracyjne trzeba odpowiedzieć solidarnością i miłosierdziem

dodane 06.07.2018 11:44

KAI |

„W obliczu współczesnych wyzwań migracyjnych jedyną sensowną odpowiedzią jest solidarność i miłosierdzie” – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w intencji migrantów. Była ona związana z piątą rocznicą wizyty papieża Franciszka na Lampedusie (8 lipca 2013 r.).

Franciszek: Na wyzwania migracyjne trzeba odpowiedzieć solidarnością i miłosierdziem   Roman Koszowski /Foto Gość Papież Franciszek

Na wstępie Franciszek podkreślił, że smutny los migrantów i uchodźców spowodowany jest kulturą odrzucenia. Jest też rezultatem braku dostatecznej odpowiedzi na apele o solidarność. Tymczasem Pan Bóg nas potrzebuje, by dostrzec potrzeby braci i sióstr, aby nieść pomoc, aby potępić niesprawiedliwość. „Pan potrzebuje przede wszystkim naszego serca, aby okazać miłość miłosierną Boga wobec ostatnich, odrzuconych, opuszczonych i usuniętych na margines” – stwierdził papież.

Jednocześnie Ojciec Święty przestrzegł przed pokusami zamknięcia się w dobrobycie, budowania murów zamiast mostów.

„W obliczu współczesnych wyzwań migracyjnych jedyną sensowną odpowiedzią jest solidarność i miłosierdzie; odpowiedź, która nie czyni zbyt wielu obrachunków, ale wymaga sprawiedliwego podziału obowiązków, uczciwej i szczerej oceny alternatyw i roztropnego zarządzania. Właściwą polityką jest ta, która poświęca się służbie osoby, wszystkich zainteresowanych osób; która zapewnia odpowiednie rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo, poszanowanie praw i godności wszystkich; która umie spojrzeć na dobro swojego kraju, biorąc pod uwagę dobro innych krajów, w coraz bardziej wzajemnie połączonym świecie” – powiedział Franciszek. Dodał, że konieczne jest także mądre harmonizowanie solidarności i pomocniczości, określenie zasobów i obowiązków.

Na zakończenie papież zwrócił się do przybyłych z Hiszpanii ratowników oraz osób uratowanych na Morzu Śródziemnym. Ratownikom wyraził wyrazić wdzięczność za ucieleśnianie dzisiaj przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Uratowanym wyraził solidarność i wsparcie. „Proszę, abyście nadal byli świadkami nadziei w świecie, który jest coraz bardziej zaniepokojony swoją teraźniejszością nie mając wielkiej wizji przyszłości, coraz bardziej niechętny do dzielenia się. Proszę, abyście poprzez poszanowanie dla kultury i praw kraju, który was przyjmuje wspólnie wypracowywali drogi integracji” – powiedział Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 29 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 podaj nick 09.07.2018 11:43
Niezalogowany użytkownik we Francji polityka małych kroków, zaś na słabym i biednym Madagaskarze nie trzeba się czaić muzułmanie idą na całość
Plusów: 0 do dremor 09.07.2018 11:33
Niezalogowany użytkownik 16:41 ; 16:59 czyli płatne za dyżur
Plusów: 4 Gość 07.07.2018 19:07
Niezalogowany użytkownik https://www.gosc.pl/doc/3570504.Franciszek-modli-sie-za-Castro
Plusów: 7 Darek 07.07.2018 16:15
Niezalogowany użytkownik Nie znasz osobiscie Zinedine Zidane, znasz tylko jego medialny wizerunek. Wiec nie wiesz jaki jest naprawdę.
Problem z muzułmanami zaczyna się wtedy gdy ich liczba wzrośnie na tyle, że poczują się pewnie. Wtedy przestają udawać i zaczynają "nawracać" zajęte terytorium na swoją wiarę.

wszystkie komentarze >