80 lat temu witali św. Andrzeja Bobolę...

dodane 07.07.2018 10:37

Alina Świeży-Sobel

zobacz galerię 

Bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. z okazji 80. rocznicy powrotu relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski, a także ich powitania w ówczesnych Czechowicach i Dziedzicach.

80 lat temu witali św. Andrzeja Bobolę...   Alna Świeży-Sobel /Foto Gość Bp Roman Pindel w czechowickim kościele św. Andrzeja Boboli.

Modlitwa odbywała się w świątyni i parafii św. Andrzeja Boboli, w której duszpasterzują współbracia zakonni świętego - jezuici. Tu także czczone są najstarsze w Polsce relikwie św. Andrzeja. Jak przypominał proboszcz o. Andrzej Baran SJ, modlitwa w 80. rocznicę jego kanonizacji poprzez przewodnictwo biskupa bezpośrednio nawiązuje do uroczystości, które w czerwcu 1938 r. miały miejsce w Czechowicach i Dziedzicach, kiedy po kanonizacji trumna męczennika była przewożona z Rzymu do Warszawy.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Relikwiarz i figura św. Andrzeja Boboli.

Po pierwszym powitaniu na granicy w Zebrzydowicach pociąg zatrzymał się na dworcu w Dziedzicach, gdzie witali świętego przedstawiciele władz państwowych, wojska, a także kapłani i ogromne rzesze wiernych. Trumnę w procesji niesiono do budowanego wówczas kościoła NMP Królowej Polski w Czechowicach. Tu polowej Mszy św. przewodniczył bp Franciszek Adamski. Pamiątką tego wydarzenia było oddanie 20 lat temu pod patronat św. Boboli nowego kościoła, w którym czczone są najstarsze w Polsce relikwie świętego. W 1999 r. św. Andrzej został ogłoszony patronem miasta.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Na zakończenie Mszy św. zgromadzeni uczcili relikwie świętego.

W homilii bp Pindel podkreślił, jak ważnym wydarzeniem dla Kościoła i Polski był ten triumfalny i poruszający tłumy wielki powrót męczennika. - Męczeńska śmierć Andrzeja Boboli, niezwykłe losy jego ciała po śmierci, jego zapowiedzi odzyskania przez Polskę niepodległości i to, że będzie kiedyś patronem swojej ojczyzny, a teraz jego chwała świętego - to wszystko dawało ufność uczestnikom uroczystości, że ten potężny orędownik u Boga będzie się wstawiał za rodakami w najcięższych chwilach - mówił bp Pindel, zaznaczając, że serdeczne powitanie przeżywali szczególne mieszkańcy osobnych wówczas Czechowic i Dziedzic, które po latach połączyły się w jedno miasto. Jego patronem został św. Andrzej Bobola, a postać męczennika znalazła się w miejskim herbie.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Za wspólną modlitwę podziękował proboszcz parafii o. Andrzej Baran SJ.
.

Wspominając jego apostolską gorliwość i usilną pracę nad sobą, bp Pindel wskazywał na starania św. Boboli, by rozwijać dar przyjaznego obcowania z ludźmi. - Niechże będzie przykładem dla nas, byśmy zdolni byli przekraczać uprzedzenia i szukać ewangelicznego sposobu przekonywania do tego, co lepsze - dodał kaznodzieja.

Eucharystię koncelebrowali księża dekanatu czechowickiego z dziekanem ks. prał. Andrzejem Raszką, a także liczni księża jezuici. Kapłani i wierni uczcili też relikwie św. Andrzeja. Liturgia była transmitowana przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Procesja z relikwiami przeszła ulicami miasta.

W Czechowicach-Dziedzicach uroczyście świętowano też dzień patrona. Z tej okazji po dziękczynnej Mszy św. z kościoła św. Andrzeja Boboli wyruszyła procesja z relikwiami i figurą świętego. Zakończyła się w kościele NMP Królowej Polski, gdzie 80 lat wcześniej witano relikwie wracające do Polski.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Burmistrz Marian Błachut poprosił o. Andrzeja Barana o poświęcenie figury św. Andrzeja Boboli dla Urzędu Miasta.

W programie świętowania był też plenerowy spektakl poświęcony św. Andrzejowi Boboli, koncert chórów i zespołu Universe, wystawa, publikacja o świętym oraz bieg pod jego patronatem.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Koncert na miejskim rynku.
  Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Wystawa przypominająca wydarzenie sprzed 80 lat...

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP ROMAN PINDEL, CZECHOWICE-DZIEDZICE, RELIKWIE, ŚW. ANDRZEJ BOBOLA

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.