Prezes niemieckiego trybunału: Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem

dodane 20.07.2018 16:47

PAP |

Prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) Bettina Limperg oceniła, że I prezes polskiego Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została zwolniona z urzędu niezgodnie z prawem - przekazała w piątek agencja dpa.

Prezes niemieckiego trybunału: Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem   PlatformaRP / CC 2.0 Małgorzata Gersdorf

"Zwolnienie Małgorzaty Gersdorf jest tymczasowym i dramatycznym punktem kulminacyjnym rozwoju sytuacji, który może być określany jako katastrofalny" - powiedziała Limperg niemieckiej agencji. Dodała, że "sytuacja w Polsce napawa (ją) największą troską".

"Wychodzę z założenia, że Małgorzatę Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem" - oceniła prezes niemieckiego trybunału, który odpowiada polskiemu Sądowi Najwyższemu. Wyraziła nadzieję, że Gersdorf będzie obecna na konferencji przewodniczących sądów najwyższych UE, która odbędzie się we wrześniu w Karlsruhe.

W piątek Gersdorf wygłosi w Karlsruhe wykład zatytułowany "Państwo prawa w Polsce - stracone szanse?" oraz weźmie udział w konferencji prasowej.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN. Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia.

Gersdorf - wybrana na I prezesa SN w 2014 r. - podkreślała wielokrotnie, że kadencja I prezesa SN zgodnie z konstytucją trwa 6 lat. Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KOREKTA, NIEMCY, PAP, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 40 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 gosc 23.07.2018 11:07
Niezalogowany użytkownik Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz...
Plusów: 0 Gość karolina 22.07.2018 00:15
Niezalogowany użytkownik Tak się składa, że prawnicy polscy uznają to za niezgodne z prawem polskim.
Plusów: 2 tomek 21.07.2018 22:23
Niezalogowany użytkownik A może jesteśmy właśnie świadkami wyrzynania przerzutów raka jaki od 1989 trawił Polskę , układu z przerzutami do wielu dziedzin życia
Plusów: 1 Zacny_Wuj 21.07.2018 20:58
"Zarówno w Polsce jak i w Niemczech jest 100.000 usuwanych ciąż co roku to fakt. " A skąd szanowny pan wie, że to fakt? Bo w Niemczech są oficjalne statystyki dzieci zabitych co prawda niezgodnie z tamtejszym kodeksem karnym, lecz przy rezygnacji z wymierzania kary. W Polsce statystyki też są, ale chyba nie o to szanownemu panu chodzi?

wszystkie komentarze >