107,6 FM

Prezes niemieckiego trybunału: Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem

Prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) Bettina Limperg oceniła, że I prezes polskiego Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została zwolniona z urzędu niezgodnie z prawem - przekazała w piątek agencja dpa.

"Zwolnienie Małgorzaty Gersdorf jest tymczasowym i dramatycznym punktem kulminacyjnym rozwoju sytuacji, który może być określany jako katastrofalny" - powiedziała Limperg niemieckiej agencji. Dodała, że "sytuacja w Polsce napawa (ją) największą troską".

"Wychodzę z założenia, że Małgorzatę Gersdorf zwolniono z urzędu niezgodnie z prawem" - oceniła prezes niemieckiego trybunału, który odpowiada polskiemu Sądowi Najwyższemu. Wyraziła nadzieję, że Gersdorf będzie obecna na konferencji przewodniczących sądów najwyższych UE, która odbędzie się we wrześniu w Karlsruhe.

W piątek Gersdorf wygłosi w Karlsruhe wykład zatytułowany "Państwo prawa w Polsce - stracone szanse?" oraz weźmie udział w konferencji prasowej.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN. Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia.

Gersdorf - wybrana na I prezesa SN w 2014 r. - podkreślała wielokrotnie, że kadencja I prezesa SN zgodnie z konstytucją trwa 6 lat. Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

« 1 »
 • Gość - Rafał
  21.07.2018 07:22
  Jesteśmy właśnie świadkami zarzynania młodej polskiej demokracji powstałej po 1989 roku.
  "Haryzmatyczny lider" parti PIS rękami posłusznych politruków jak pan Ziobro, Piotrowicz oraz Prezydent Duda gwałcący Konstytucję i traktukjący ją jak gumową pałkę prowadzą nasz kraj konsekwentnie prostą drogą do reżimu mono-władzy i niestety temu złu towarzyszy milczące poparcie instytucjonalnego Kościoła Katolickiego w Polsce wraz z jego mediami jak GN, którego wielu redaktorów dobitnie wykazuje służalczość wobec tej obecnej "ziemskiej władzy".
  doceń 10
 • tantkiewicz
  21.07.2018 08:05
  Mi 2,1 Biada tym, którzy planują nieprawość i obmyślają zło na swych łożach!
  doceń 2
 • Krzysiek
  21.07.2018 10:03
  >>Prezes niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (BGH) Bettina Limperg oceniła, że I prezes polskiego Sądu Najwyższego <<
  Duch Adolfa Hitlera - który uważał, że Polacy nie mogą stanowić o sobie, który wiedział lepiej jak Polacy powinni postępować, który wobec Polaków postąpił jak postąpił (zginęło 6 milionów Polaków w tym 350 tyś, jako żołnierze, reszta jako cywile).
  Gdy po 30 latach władza zaczęła służyć Polsce - duch w niemieckiej prasie się ujawnił.
  doceń 16
 • gosc
  23.07.2018 11:07
  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz...
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama