107,6 FM

Kolejny polski wpis w dziejach światowego himalaizmu!

Zdobycie przez Andrzeja Bargiela szczytu K2 i zjazd z niego na nartach, to kolejny polski wpis na kartach historii światowego himalaizmu, obok m.in. pierwszych wejść zimowych na 10 z14 ośmiotysięczników - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj cały świat z zapartym tchem śledził dokonania Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy zjechał z K2 na nartach. To kolejny polski wpis na kartach historii światowego himalaizmu obok m.in. pierwszych wejść zimowych na 10z14 ośmiotysięczników #PolakPotrafi" - napisał premier na Twitterze.

Andrzej Bargiel zdobył w niedzielę rano szczyt K2 (8611 m) i jako pierwszy na świecie zjechał na nartach do podstawy góry. To czwarty ośmiotysięcznik w karierze 30-letniego zakopiańczyka, z wierzchołka którego powrócił do bazy w ten sposób.

Wcześniej takiego wyczynu dokonał w 2013 roku zjeżdżając z Sziszapangmy (8013 m), w kolejnym roku z Manaslu (8156 m), a w 2015 z Broad Peak (8051 m).

Bargiel przyznał, że nie rezygnuje także z celu, jaki obrał sobie w ramach tego projektu - wejścia jesienią na Mount Everest (8848 m) i zjazdu na nartach do bazy.

« 1 »
 • Ja
  23.07.2018 08:59
  Ot wyczyn... Jakie to dobro? Wystawianie Pana Boga na próbę ?
  doceń 6
 • Stańczyk
  23.07.2018 10:26
  Czy to nie jest bezsensowne narażanie się na utratę zdrowia/życia? I tak naprawdę w imię czego? Jemu się udało, ale znajdzie naśladowców i pewnie nie jeden z nich zginie albo zostanie kaleką...
  doceń 4
 • Adam Adamiec
  23.07.2018 17:29
  Nie tylko pomniki, krzyże, figury JP2 ale także zdobycie szczytu K2 jest naprawdę z czego być dumnym. Mimo wszystko wolałbym czytać w prasie o osiągnięciach Polaków w zwalczaniu raka, budowaniu polskich samochodów, komputerów, oczyszczaniu powietrza i rzek z polską technologią a nie wszystko albo ściągać z zagranicy albo na licencji zachodu budować. Świat bohaterami się już przeżył a o wyczynach takich jak wyprawy na K2 interesuje tylko prasę polską, na świecie jest to mała wzmianka w publikacjach alpinistycznych.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane