107,6 FM

"Interkomunia jest niemożliwa"

Obiektywnie rzecz biorąc interkomunia jest absolutnie niemożliwa – oświadczył kard. Gerhard Müller. Przebywa on aktualnie w Australii z serią wykładów dla miejscowych księży. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił obszernego wywiadu czasopismu "Catholic Outlook".

Zapytany o niemiecką kontrowersję wokół dopuszczania do Komunii protestantów z małżeństw mieszanych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę na istotne różnice między katolikami i protestantami w rozumieniu Kościoła i sakramentów. Nie można sobie powiedzieć, że to wszystko jedno, że liczą się tylko religijne uczucia, poczucie przynależności. Również uczucia są ważne, ale one są niewystarczające dla komunii sakramentalnej – podkreślił kard. Müller. Wyraził przy tym nadzieję, że niemieccy biskupi powrócą do bardziej religijnego i duchowego rozumienia Kościoła, a także do poszanowania podstaw katolickiej wiary, które nie mogą ulec zmianie. Dziś jednak zdaniem kard. Müllera niemieccy biskupi myślą bardziej w kategoriach polityki i władzy niż ewangelizacji.

Kard. Müller ubolewa też z powodu niejasnych wytycznych, które napływają w tej sprawie z Rzymu. Zaznaczył on, że zgodnie z katolicką wiarą papież jest powszechną zasadą jedności Kościoła. Nie ma ona jednak charakteru politycznego, lecz jest jednością w objawionej wierze. A wiara, nauczanie Kościoła katolickiego odnośnie do Eucharystii i eucharystycznej przynależności do pełnej jedności Kościoła jest bardzo jasna i nie można jej zmieniać – dodał były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama