Trybunał Sprawiedliwości UE a praworządność w Polsce. Jest wyrok

dodane 25.07.2018 12:32

PAP |

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że należy wstrzymać wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, jeśli dana osoba mogłaby być narażona na ryzyko naruszenia prawa do niezawisłego sądu, a tym samym do rzetelnego procesu.

Trybunał Sprawiedliwości UE a praworządność w Polsce. Jest wyrok   Cédric Puisney / CC 2.0 Siedziba Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W marcu sąd w Irlandii - rozpatrujący sprawę Polaka Artura C., poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków - zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o opinię w trybie pilnym (stosowaną w sprawach, w których ktoś przebywa w areszcie) na temat tego, czy Polak będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie. Sąd wskazywał na obawy co do praworządności w Polsce w związku z uruchomieniem wobec niej przez Komisję Europejską art. 7 traktatu unijnego.

W środę TSUE wydał orzeczenie w tej sprawie.

,,Organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym istotnej treści prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim" - orzekł TSUE.

Jeśli dana osoba sprzeciwia się Europejskiemu Nakazowi Aresztowania powołując się na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej, to sąd zajmujący się ekstradycją musi ocenić, czy istnieje ryzyko rzetelnego procesu biorąc pod uwagę stan praworządności w Polsce - wynika z orzeczenia.

W tym kontekście - jak stwierdzili sędziowie w Luksemburgu - szczególnie ważne są informacje z wniosku Komisji Europejskiej o uruchomienie art. 7 unijnego traktatu.

Trybunał przypomniał, że dla niezawisłości i bezstronności konieczne jest wypełnianie zadań przez sądy ,,w pełni autonomicznie, bez nacisków i ingerencji z zewnątrz". ,,Według Trybunału te gwarancje niezawisłości i bezstronności wymagają istnienia zasad, w szczególności co do składu organów sądowych, powoływania ich członków, okresu trwania ich kadencji oraz powodów ich wyłączania i odwoływania" - czytamy w informacji TSUE.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IRLANDIA, ORGANIZACJE, PAP, PRAWO, SĄDOWNICTWO, TRYBUNAŁ, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 22 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 mrvn 26.07.2018 14:02
Niezalogowany użytkownik @Jagu: jest taka zdrowa reguła, która się zwykle sprawdza: jeśli jedna osoba mówi Ci, że oszalałeś, zignoruj. Jeśli jest to 5 osób, zastanów się. Jeśli mówią Ci to wszyscy, przypuszczalnie mają rację.

Jeśli więc "cała Europa nagle zgłupiała", i twierdzi, że mamy jakiś problem, to może na tej autostradzie to nie wszyscy jadą pod prąd, tylko my...
Plusów: 2 velario 25.07.2018 23:41
Wszystkim, którzy już trzymają wiadro pomyj, by je wylać na sędziów TSUE, radzę schować je wstydliwie za sobą: "Sentencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ekstradycji z Irlandii Polaka podejrzanego o udział w mafii narkotykowej jest zgodna z sugestiami polskiego rządu." (https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,11435,wyrok-trybunalu-sprawiedliwosci-ue-zgodny-z.html)
Plusów: 3 velario 25.07.2018 23:37
Zasady wzajemności nie trzeba wprowadzać, bo ona wprost wynika z orzeczenia TSUE, którego dotyczy ten artykuł. Orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich państw członkowskich, a więc także dla Polski i polskich sądów.
Plusów: 3 nick 25.07.2018 22:53
Niezalogowany użytkownik TSUE chroni handlarza narkotyków bo by go w Polsce aresztowali i mogli osądzić a w UE jak wiadomo tego nie wolno.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl