Rz: Polska otwiera się na imigrantów

dodane 26.07.2018 06:40

PAP |

Rząd chce walczyć z niedoborem pracowników; nowa polityka migracyjna ma kosztować 2,9 mld złotych - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Rz: Polska otwiera się na imigrantów   Pixabay

Specjalne zachęty dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników znajdą się w nowej polityce migracyjnej, która ma zostać ogłoszona na początku września - podaje "Rz". Jej koszt - według informacji gazety - resort rozwoju szacuje na 2,9 mld zł w latach 2018-2025.

Większość kosztów, bo 1,6 mld zł, miałyby pokryć fundusze unijne. Pomogą finansować nie tylko programy stypendialne dla studentów z zagranicy, ale też wyceniany na 1,2 mld zł pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji. Mogliby z niego korzystać także cudzoziemcy, głównie wysoko wykwalifikowani fachowcy, skłonni przyjechać do pracy i osiedlić się w Polsce.

"Widzimy konieczność zdecydowanych działań. Wprawdzie firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe coraz częściej twierdzą, że Polska jest atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza Unii, ale jesteśmy dla nich jednym z wielu krajów do wyboru" - mówi gazecie Paweł Chorąży, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, które wraz z resortem pracy przygotowuje projekt nowej społeczno-gospodarczej polityki migracyjnej.

Tomasz Dudek z agencji zatrudnienia Otto Workforce w rozmowie z "Rz", że obecnie trudniej jest również ściągnąć do Polski pracowników z Ukrainy, od kiedy Czechy podwoiły dla nich limit liczby zezwoleń na pracę do 20 tys.

Z tych powodów rząd wprowadza zmiany mające ułatwić zatrudnienie cudzoziemców. Wśród nich jest obowiązujące od 1 lipca rozporządzenie ministra pracy, które rozszerzyło do 283 wykaz zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy. Chorąży w rozmowie z gazetą nie wyklucza, że poszerzona zostanie też lista sześciu państw naszego regionu objętych uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Być może pojawią się na niej Wietnam i Filipiny - czytamy w artykule.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", GOSPODARKA, PAP, PRACA, PRZEGLĄD PRASY

Przeczytaj komentarze | 40 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 tyle w temacie 31.07.2018 10:40
Niezalogowany użytkownik Czyli obecnej władzy nie zależy na bezpieczeństwie i przyszłości narodu polskiego a tylko na dochodach korporacji i wpływach do budżetu. W następnych wyborach trzeba głosować na Ruch 11 listopada
Plusów: 5 Anna Panna 27.07.2018 23:34
Niezalogowany użytkownik Nigdy nie myślałam o emigracji, ale teraz zaczynam...
Plusów: 0 podaj nick 27.07.2018 17:55
Niezalogowany użytkownik oby nie tak jak Boliwijczyk co wysłał Helenę Kmieć na łono Abrahama, wielu tam wierzy w teologię wyzwolenia czyli jak jesteś biedny a ci żal że ktoś inny jest bogaty to mu zabierz, popierają to częściowo jezuici
Plusów: 2 Dremor 27.07.2018 12:43
Rządzący politycy nie wymyślą nic, ponad to, co wymyślono dawno temu. Trzeba ciężkiej pracy, a do ciężkiej pracy trzeba ludzi. Inaczej się nie da.
Problemu naszych zarobków nie rozwiążesz bez przyjęcia brakującej liczby pracowników.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl