107,6 FM

Jest lista kandydatów na rzecznika praw dziecka

Sabina Lucyna Zalewska została zgłoszona przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Sejmu. Na funkcję RPD kandydują także Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński.

Jak podało w komunikacie CIS Zalewska jest psychologiem rodziny, pedagogiem społecznym i mediatorem rodzinnym. Aktywnie współpracuje z dziećmi i rodzinami, zajmuje się także wsparciem dzieci wykluczonych. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Na funkcję Rzecznika zgłoszono trzy kandydatury. O to stanowisko będą ubiegać się - oprócz Zalewskiej - Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL oraz Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat klubu Kukiz'15.

Ewa Jarosz jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W latach 2011-2018 była doradca społecznym Rzecznika Praw Dziecka, a także członkinią Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka. Współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. przemocy wobec dzieci oraz jednostką "Children at Risk" Rady Państw Nadbałtyckich.

Kukiz-Szczuciński jest lekarzem o dwóch specjalizacjach: pediatrii oraz psychiatrii. Jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Uczestniczył w wielu misjach humanitarnych.

Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Jego kadencja trwa pięć lat. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Kadencja obecnego Rzecznika, Marka Michalaka, upływa 27 sierpnia 2018 r. Jednak zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie pełnił on swoje obowiązki do czasu złożenia ślubowania przez nowego Rzecznika.

« 1 »
 • Piotr
  31.07.2018 13:34
  Chyba każdy następca obecnego RPD będzie od niego lepszy....
 • Irena
  31.07.2018 15:58
  Lista krótka, a żaden kandydat nie rokuje.
  doceń 0
 • Adam
  09.08.2018 23:01
  Ze sposobu rzadzenia i obsadzania stanowisk, sądze, że najgorszym rozwiazaniem bedzie rzecznik z ramienia Prawa i Sprawiedliwosci.
  Ta partia przywiazana do tradycji rodzinnych , nie bedzie dostrzegac potrzeb ojcow walczacych o swoje prawa oraz innych problemow rodzin bardziej doswiadczonych niz klasyczny model rodziny.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama