107,6 FM

Prezes TK: Skład SN naruszył konstytucję i przepisy kpc

Skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego; polski system prawny nie przyznaje kompetencji do "zawieszenia stosowania przepisów" - powiedziała PAP prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

PAP poprosiła prezes TK o komentarz dotyczący decyzji SN.

"Zgodnie z art. 7 konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Wykonuje także inne czynności określone w konstytucji i ustawach. Polski system prawny, z konstytucją na czele, nie przyznaje Sądowi Najwyższemu, ani jakiemukolwiek innemu sądowi w Polsce kompetencji do +zawieszania stosowania przepisów+, niezależnie od tego, z jakiego aktu normatywnego oznaczony przepis pochodzi, także z ustawy" - powiedziała Julia Przyłębska.

"Kompetencji takiej nie przyznają w szczególności przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące postępowanie zabezpieczające powództwo (wniosek) w procesie cywilnym. Treść, systematyka i cel tych przepisów nie pozostawiają co do tego żadnej wątpliwości. Skład Sądu Najwyższego orzekający w tej sprawie naruszył zatem konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl art. 178 ust. 1 konstytucji sędziowie przy orzekaniu podlegają nie tylko Konstytucji, ale także ustawom" - podkreśliła prezes TK.

Według Kancelarii Prezydenta działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu.

« 1 »
 • Gość
  03.08.2018 13:27
  Jak nisko upadła demokracja w Polsce, pokazuje fakt, że władza wykonawcza nie uznaje decyzji niezawisłego sądu, natomiast uznaje i wypełnia wszelkie polecenia szeregowego posła, którego ulubioną procedurą jest ta bez żadnego trybu.

  doceń 19
 • velario
  03.08.2018 15:33
  Pani Prezes Przyłębskiej warto przypomnieć niedawne słowa, że nowelizacja ustawy o SN nie może być uznana za niekonstytucyjną, bo nikt jej nie zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, a tylko ona ma kompetencję, by to stwierdzić. W takim razie - jaki organ stwierdził, że SN naruszył Konstytucję? Jak na razie żaden, a to co Pani Prezes powiedziała, jest jej prywatną opinią.
  doceń 12
 • velario
  03.08.2018 15:34
  powinno być "tylko ON (Trybunał) ma kompetencję.."
  doceń 1
 • Nagaprawda
  06.08.2018 11:28
  Odkad ukatrupiono konstytucje to i Trybunal Konstytucyjny nikomu nie potrzeby.Rozgonic towarzystwo przy herbacie i ciasteczkach a pieniadze rozdac biednym.Bo i tak jak wyrok TK prezesowi sie nie spodoba to rzad go nieopublikuje.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama