107,6 FM

Dziś dziękujemy Matce Bożej Częstochowskiej

W tym roku na Jasną Górę dotarło ponad 120 tys. pielgrzymów.

Dzisiejsza uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach naszego narodu i promieniowanie Jasnej Góry na całą naszą Ojczyznę. Msza św. odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie. Przewodniczyć jej będzie abp Wojciech Polak, Prymas Polski, który także wygłosi kazanie. Dzisiejsze święto powstało z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski. Ustanowił je św. Pius X w 1904 r. W całej Polsce uroczystość obchodzona jest od 1956 r.

O. Marian Waligóra przeor Jasnej Góry przypomina, że „uroczystość ma charakter wdzięczności za to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący i jako naród żyjący na polskiej ziemi”. Zwraca uwagę, że „możemy mieć różne wzorce wśród ludzi, takich czy innych przywódców, możemy podziwiać tych, którzy służyli Polsce, ale pamiętajmy, że najgłębszym wzorem służby człowiekowi jest sam Chrystus”. – Na tym wzorze na pewno się nie zawiedziemy – dodaje przeor.

Zauważa, że Polacy przynoszą na Jasną Górę nie tylko własne sprawy, ale także sprawy życia społecznego czy politycznego. – Przynosimy tutaj swój patriotyzm i chcemy naszą miłość do Ojczyzny konkretyzować na wzór Maryi a Ona uczy nas, jak mamy być zapatrzeni w Chrystusa – mówi o. Waligóra.

Główna Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie na jasnogórskim szczycie w niedzielę, 26 sierpnia o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma Prymas Polski, abp Wojciech Polak. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybyły kolejne tysiące pieszych i innych pielgrzymów.

Od 16 do 25 sierpnia na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich 32 tys. osób. W tym czasie przybyło także 15 pielgrzymek rowerowych a w nich prawie 1,2 tys. osób. Dotarła pielgrzymka na rolkach w której przyjechały z Warszawy Bemowa 102 osoby.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki z minionych 10 dni to: 36. Pielgrzymka Tarnowska licząca 7,1 tys. osób, 42. Piesza Pielgrzymka Opolska, w której przyszło ponad 2,6 tys. pątników i 93. Pielgrzymka Łódzka, z liczbą 2 tys. osób.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry ogółem od 29 kwietnia br., czyli od początku sezonu pielgrzymkowego do częstochowskiego Sanktuarium przybyło 123 tys. 500 osób. To znaczący wzrost w stosunku do minionego roku a to jeszcze nie koniec pieszego pielgrzymowania. W najbliższych dniach dotrzeć mają jeszcze m.in. 407. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, 12. Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej i 23. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych z Olsztyna k. Częstochowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama