107,6 FM

Papież apeluje o ratowanie cywilów w Syrii

W czasie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański Franciszek mówił o groźbie katastrofy humanitarnej w prowincji Idlib.

Papież powiedział tysiącom wiernych zebranych na placu Świętego Piotra: "To sprawia ból; wieją wciąż wichry wojny i napływają niepokojące informacje na temat ryzyka katastrofy humanitarnej w Syrii, w prowincji Idlib".

"Ponawiam mój żarliwy apel do wspólnoty międzynarodowej oraz do wszystkich zaangażowanych stron o to, by wykorzystały narzędzia dyplomacji, dialogu i negocjacji, przy poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego i by strzegły życia cywilów"- dodał Franciszek.

Mówił też o sobotniej beatyfikacji słowackiej męczennicy Anny Kolesarovej w Koszycach, zamordowanej w 1944 roku w wieku 16 lat przez żołnierza Armii Czerwonej. Została "zabita za przeciwstawienie się człowiekowi, który chciał naruszyć jej godność i czystość"- podkreślił papież. Następnie stwierdził: "Niech ta odważna dziewczyna pomaga młodym chrześcijanom trwać w wierności Ewangelii, nawet gdy wymaga to podążania pod prąd i zapłacenia za to osobiście".

W rozważaniach przed południową modlitwą Franciszek przestrzegał przed przykładaniem "większej wagi do formy niż do istoty" wiary. W centrum wiary, wskazywał, musi być miłość do Boga i miłość do bliźniego. Trzeba ją "oczyścić z obłudy legalizmu i rytualizmu"- dodał.

Apelował o praktykowanie miłosierdzia wobec bliźnich, "począwszy od osób najbardziej potrzebujących, najbardziej kruchych, najbardziej zmarginalizowanych". Wierzący muszą czuwać, aby ich sposób myślenia i działania nie został "zatruty przez mentalność świata, czyli przez próżność, chciwość i pychę"- wzywał Franciszek.

Ostrzegał: "kto żyje w próżności, chciwości i pysze oraz posuwa się do potępiania innych, jest hipokrytą". "Hipokryta jest kłamcą, nie jest autentyczny" - powiedział papież.

« 1 »
 • nicki
  02.09.2018 13:38
  A ja apeluję o oczyszczenie hierarchii z homoseksualistów i tych co ukrywali przestępców.
  doceń 10
 • tantkiewicz
  02.09.2018 14:40
  Pwt 4,7-8 Bo któryż wielki naród ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy? Któryż wielki naród ma prawa i nakazy tak sprawiedliwe, jak całe to Prawo, które ja wam dziś daję?»
  doceń 0
 • pytajnik
  02.09.2018 15:01
  A co z ratowaniem ofiar molestowania przez sodomitów? Co z ukaraniem winnych?
  doceń 8
 • Jamci
  03.09.2018 09:45
  Zadaję sobie pytanie, co dobrego wydarzyło się w Kościele za pontyfikatu Franciszka? To dla mnie wielki problem.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama