107,6 FM

Narodowi trzeba porozumienia

Do podjęcia próby zrozumienia siebie nawzajem wezwał Polaków bp Marek Szkudło w czasie 38. rocznicy podpisania Porozumień Jastrzębskich. Słuchał go premier.

- Trzeba, abyśmy dzisiaj, w rocznicę porozumienia, zrozumieli, że tego najbardziej potrzeba naszemu narodowi: porozumienia! - mówił z naciskiem biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. - Trzeba próby zrozumienia siebie nawzajem, próby odkrycia wspólnoty celów - zaapelował.

Cel powinien być jeden

Biskup zaznaczył przy tym: - Ale tylko wtedy rzeczywiście może to nastąpić, jeśli ten cel faktycznie będzie jeden: dobro narodu, dobro człowieka, dobro państwa.

Biskup Marek mówił też o ludziach, którzy w 1980 roku walczyli o godność człowieka. Wspominał, że widział w tamtym okresie cierpienie w ich twarzach oraz w twarzach ich bliskich, bo ta walka wiązała się z narażaniem się na szykany. - Oni nie robili kariery, nie zdobywali popularności, oni służyli. Służyli społeczeństwu, służyli człowiekowi - dodał katowicki biskup. - Być może dziś warto tych właśnie ludzi postawić na piedestale i pokazać światu? Być może właśnie dzisiaj tym, którzy zajmują się służbą społeczności poprzez sprawowanie publicznych urzędów, należałoby to właśnie przypomnieć? - zapytał.

Biskup podkreślał wartość pokory w życiu, także w polityce. Słuchającym go politykom powiedział, że są powołani nie do tego, żeby błyszczeć, stawać się celebrytami i zdobywać popularność. - Jesteście po to, by służyć! - przypomniał.

Jeden ze stu dębów

Uroczystości przeniosły się następnie pod "Zofiówkę", gdzie 38 lat wcześniej władze podpisały z delegatami strajkujących zakładów Porozumienia Jastrzębskie. Plac przed kopalnią otrzymał imię Tadeusza Jedynaka, zmarłego przeszło rok temu jednego z przywódców strajku w Jastrzębiu w 1980 roku.

Premier Mateusz Morawiecki, przemawiając, podjął temat, który tak mocno wybrzmiał we wcześniejszej homilii bp. Marka Szkudło. - Sukces naszego państwa i narodu, i nasz sukces indywidualny zależy też od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować - powiedział. - I tak jak wtedy, 38 lat temu, byliśmy gotowi wybaczyć i bardziej widzieliśmy w tych naszych przeciwnikach, wtedy z PZPR, zbłąkanych bliźnich niż wrogów, tak samo i dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać, tak, żebyśmy potrafili w tych wielkich dniach, jakimi jest zbliżające się stulecie niepodległości, i w tych trochę mniejszych, kolejnych ważnych dniach, być ze sobą, rozmawiać ze sobą - stwierdził.

Uczestnicy uroczystości posadzili też przed kościołem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju Dąb Wolności. To jedno ze stu drzew poświęconych przez papieża Franciszka na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przywieźli go do Jastrzębia pracownicy Lasów Państwowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gregg84
  03.09.2018 21:45
  "I tak jak wtedy, 38 lat temu, byliśmy gotowi wybaczyć i bardziej widzieliśmy w tych naszych przeciwnikach, wtedy z PZPR, zbłąkanych bliźnich niż wrogów...".

  Dziękuję Mateuszowi Morawieckiemu, że wybacza mnie - zbłąkanemu bliźniemu, "postkomuniście" - mój sprzeciw i niezgodę wobec bezprzykładnego zawłaszczania państwa, łamania konstytucji i niszczenia ustroju Polski przez jego partię PiS. To się nazywa ręka wyciągnięta pokornie i miłosiernie do zgody. Na pewno teraz będę bardziej skłonny świętować razem z nim 11 listopada...
  doceń 6
 • podaj nick
  03.09.2018 23:15
  porozumienie było magdalenkowe i nie koniecznie potrzebne narodowi
  doceń 3
 • Gość
  04.09.2018 12:59
  "WCzK Gestapo UB i da capo" Kazimierz Wierzyński
  doceń 9

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama