107,6 FM

E-recepty wkrótce w całej Polsce

Ponad 23 tys. elektronicznych recept wystawiono w czasie pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, prowadzonego w Siedlcach i w Skierniewicach.

Pierwszą elektroniczną receptę wystawiono 25 maja. Na zakończenie pilotażu nagrodzono lekarzy, którzy wystawili najwięcej e-recept. Pierwsze miejsce zajęła Agata Wawrzyńczak z NZOZ Judyta w Skierniewicach. Wystawiła ona 3968 e-recept. Na drugim i trzecim miejscu znaleźli się lekarze Tomasz Baszun i Mateusz Kraska z Siedlec. Uroczystość odbyła się 12 września w Skierniewicach.

Po zakończeniu pilotażu e-recepty mają być stopniowo wprowadzane w całej Polsce. Od 1 stycznia 2019 r. każda apteka ma już obsługiwać elektroniczną receptę, a od 2020 r. e-recepty będą obowiązkowe w całej Polsce.

To jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. E-recepta jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny. W Skierniewicach w czasie pilotażu właśnie z tej ostatniej możliwości pacjenci korzystali najczęściej.

Nowa forma wystawiania i realizowania recept przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej, bez konieczności sporządzania odpisu przez farmaceutę. Dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta, które każdy może aktywować na portalu pacjent.gov.pl.

Na tym koncie będą dostępne wszystkie wystawione danemu pacjentowi e-recepty, także po ich wykipieniu, dzięki czemu lekarz może lepiej koordynować proces leczenia.

Zniknie też problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikną problemów z ich realizacją, a pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarz z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • GOSC
  13.09.2018 21:38
  Niedawno wprowadzono obowiazek drukarek w kazdym gabinecie. Zmarnowane pieniadze. Teraz tez bedzie balagan, bo program nie bedzie dziala,e-recepty beda sie pokazywaly w systemie po tygodniu, a w przypadku awarii pacjent utraci wszystkie dane. Masakra.
 • tomaszl
  14.09.2018 05:35
  mamy XXIw i e-recepty już od dawna winny być normą. Oprócz zalet dla pacjentów e-recepty pozwalają na analizy np. skuteczności leczenia oraz na sprawne wykrywanie oszustw w obrocie lekami.
  doceń 4
 • małgosia
  14.09.2018 16:04
  Jeszcze więcej biurokracji , zakładanie nowego konta . Mój mąż nie chodzi po aptekach , ja za niego kupuję leki, jak będzie teraz? Czy za niego wykupię leki? Nadchodzi koniec wolności osobistej a przychodzi pewny rodzaj niewolnictwa cyfrowego.
 • JM
  14.09.2018 20:37
  Najwięcej e-recept wydano w formie wydruku,bo tak chcieli pacjenci czyli jak do tej pory. To po co mydlić nam oczy, że chodzi o korzyść pacjentów? Chodzi o kontrolowanie pacjentów i lekarzy. Po co? Żeby karać, żeby wiedzieć więcej o nas.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama