Premier: Polska dzięki Kościołowi daje Europie wielki dar solidarności

dodane 13.09.2018 17:38

PAP |

Polska dzięki Kościołowi daje dziś Europie wielki dar solidarności - powiedział w czwartek na uroczystej sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Polska dzięki Kościołowi daje Europie wielki dar solidarności   PAP/Jakub Kaczmarczyk Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej obrady Zebrania Plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy

"Solidaryzm i wolność budowana dziś przez polskie państwo jest właśnie zakotwiczona w nauce Kościoła, w tej wielkiej tradycji chrześcijańskiej, tradycji całej Europy, która tak wysoko przedstawiła godność człowieka, ale również zawsze przypominała o obowiązkach wobec wspólnoty i bliskich według zasady ordo caritas" - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że "państwo dobrobytu" po II wojnie światowej zbudowała chrześcijańska demokracja, "o czym dzisiaj też się czasem zapomina. Dodał, że współczesne media zbyt rzadko podkreślają chrześcijańskie i katolickie korzenie solidaryzmu społecznego na kontynencie europejskim, "a przecież takie są fakty, taka jest prawda historyczna".

Premier zaznaczył, że prawnik i ekonomista, prof. Politechniki Lwowskiej Leopold Caro "pokazał, iż między liberalizmem a socjalizmem jest droga solidaryzmu mocno związana z nauką katolicką, którą powinny kroczyć nowoczesne państwa.

"Komunizm i ideologia marksistowska, którą tutaj w Polsce tak dobrze, głęboko znamy z autopsji, mimo że obiecywała świat równiejszy, pokazywała świat zbrodniczy, gdzie nie było solidaryzmu, tylko atomizacja społeczna z użyciem aparatu represji" - mówił premier.

Mateusz Morawiecki bierze w czwartek udział w sesji otwierającej zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek rzecznik KEP, głównym tematem obrad będzie solidarność w Europie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PREMIER, SPOŁECZEŃSTWO, WYZNANIA

Przeczytaj komentarze | 40 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Katolik k 19.09.2018 21:26
Niezalogowany użytkownik Z Ewangelii wynika,ze smiertelnym.Ale nikogo to juz nie interesuje a dziala polskim katolikom na nerwy.W Toruniu litanie odmowia aby nie doplyneli i po sprawie.Takie czasy.Niniwa sie opamietala ale to bylo bardzo dawno...
Plusów: 1 Krzysiek 18.09.2018 03:08
Niezalogowany użytkownik Niech temat uchodźców powraca, bo nieprzyjęcie potrzebujących jest grzechem!
Plusów: 0 Katolik k 15.09.2018 13:00
Niezalogowany użytkownik Zatrudniam.I bardzo jestem z nich zadowolony.I choc poczatkowo Polacy przyjeli ich wrogo Niemcom bylo obojetne.Dzis sie juz lubia.Przynajmniej tak to widze chyba,ze przede mna udaja.
Plusów: 2 zapytanie 15.09.2018 11:33
Niezalogowany użytkownik Katoliku, ilu "uchodźców" ma na utrzymaniu

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl