107,6 FM

"Polska mostem między USA a UE"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w opublikowanym w piątek wywiadzie dla Associated Press powiedział, że Polska widzi się jako most w sporach między USA a UE oraz chce, by Unia wykazała więcej zrozumienia dla amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Waszyngton "miał rację", ogłaszając sankcje wobec Iranu po wycofaniu się z umowy nuklearnej z tym państwem. Czaputowicz zapewnił również, że Polska mówi o tym w rozmowach z UE.

"Nie chcemy, by UE działała przeciw amerykańskiej polityce, czyli przeciw tym sankcjom" - dodał, podkreślając, że Warszawa życzyłaby sobie "większej empatii i zrozumienia (w UE - PAP) wobec amerykańskiej polityki" oraz chciałaby "pogodzić ze sobą" stanowiska Waszyngtonu i Brukseli.

Czaputowicz powiedział również, że podczas przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie oczekuje się ogłoszenia zwiększenia polskich zdolności obronnych wobec rosnącej aktywności militarnej Rosji. Przypomniał też, że Warszawa stara się, by obecność 3 tys. stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy była stała, a nie - jak obecnie - rotacyjna. Decyzja ze strony USA może zapaść na początku przyszłego roku - powiedział minister.

"Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Polski" - mówił Czaputowicz. Ocenił też, że "tylko Stany Zjednoczone mają wystarczającą siłę militarną", którą Rosja może uznać za przeszkodę.

Minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla AP zapewnił też, że Polska będzie bronić w Unii Europejskiej swojego sojusznika, Węgier. W środę Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie wobec tego kraju art. 7 traktatu unijnego, co ostatecznie mogłoby doprowadzić do nałożenia sankcji na ten kraj. Czaputowicz zapewnił jednak, że Polska "na pewno zawetuje" propozycję ewentualnych sankcji wobec Węgier. "Opowiadamy się za silną Unią Europejską w dziedzinie gospodarki, instytucji i demokracji, która będzie brała pod uwagę różne punkty widzenia" - dodał szef polskiej dyplomacji.

« 1 »
 • krut00
  14.09.2018 20:41
  Słucham tych bredni i żałuję coraz bardziej dawnej sympatii do PiS. Wypowiedź tego typu w języku polityki oznacza co następuje: "Jestem amerykańskim nocnikiem, często używanym, śmierdzę." Dzięki "wspaniałym" osiągnięciom takich mędrców jak prezydent Kwaśniewski czy póżniej Kaczyński mamy to co mamy. Po co pan minister uparł się napinać cudze mięśnie? Zapraszanie obcego wojska jak i ustawy zezwalające obcym służbom na działalność na terenie RP to jawna zdrada ! Myślę że już niedługo Amerykanie awansują ministra Czaputowicza, może na gońca?
 • wujek_Olek
  14.09.2018 22:01
  Panie Ciaputowicz, Polska nie leży miedzy UE a USA, ale miedzy UE a Rosją. Tu powinna być mostem albo pontifexem.
 • Katolik k
  15.09.2018 06:00
  Nie wyglada na to aby Trump dotrwal do konca kadencji.A wtedy sytuacja Polski nie bedzie dobra.Sojusznik sie wycofa,wojsko zacofane bez sprzetu i dowodztwa a politycy rzadzacy od klamstwa do klamstwa...
  doceń 1
 • INUk
  15.09.2018 13:02
  Mostem między USA i UE jest Irlandia. Wszystkie firmy amerykańskie działające w Europie są zarejestrowane w Irlandii i tam prowadzą procesy i arbitraż w przypadku sporów. Jeśli chodzi o rolę mediatora politycznego, to Polska nie ma na to szans, bo w Europie nikt jej już nie słucha. Podobną rolę chciały mieć Węgry w stosunkach UE - Rosja. Skończyło się na tym, że Putin o ważnych sprawach rozmawia z Merkel, a Orban tylko ma kupować energię od Rosji.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama