"Polska mostem między USA a UE"

dodane 14.09.2018 19:42

PAP |

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w opublikowanym w piątek wywiadzie dla Associated Press powiedział, że Polska widzi się jako most w sporach między USA a UE oraz chce, by Unia wykazała więcej zrozumienia dla amerykańskich sankcji wobec Iranu.

"Polska mostem między USA a UE"   Tomasz Gołąb /Foto Gość Jacek Czaputowicz

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Waszyngton "miał rację", ogłaszając sankcje wobec Iranu po wycofaniu się z umowy nuklearnej z tym państwem. Czaputowicz zapewnił również, że Polska mówi o tym w rozmowach z UE.

"Nie chcemy, by UE działała przeciw amerykańskiej polityce, czyli przeciw tym sankcjom" - dodał, podkreślając, że Warszawa życzyłaby sobie "większej empatii i zrozumienia (w UE - PAP) wobec amerykańskiej polityki" oraz chciałaby "pogodzić ze sobą" stanowiska Waszyngtonu i Brukseli.

Czaputowicz powiedział również, że podczas przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie oczekuje się ogłoszenia zwiększenia polskich zdolności obronnych wobec rosnącej aktywności militarnej Rosji. Przypomniał też, że Warszawa stara się, by obecność 3 tys. stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy była stała, a nie - jak obecnie - rotacyjna. Decyzja ze strony USA może zapaść na początku przyszłego roku - powiedział minister.

"Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Polski" - mówił Czaputowicz. Ocenił też, że "tylko Stany Zjednoczone mają wystarczającą siłę militarną", którą Rosja może uznać za przeszkodę.

Minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla AP zapewnił też, że Polska będzie bronić w Unii Europejskiej swojego sojusznika, Węgier. W środę Parlament Europejski wyraził zgodę na uruchomienie wobec tego kraju art. 7 traktatu unijnego, co ostatecznie mogłoby doprowadzić do nałożenia sankcji na ten kraj. Czaputowicz zapewnił jednak, że Polska "na pewno zawetuje" propozycję ewentualnych sankcji wobec Węgier. "Opowiadamy się za silną Unią Europejską w dziedzinie gospodarki, instytucji i demokracji, która będzie brała pod uwagę różne punkty widzenia" - dodał szef polskiej dyplomacji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IRAN, MSZ, ORGANIZACJE, PAP, POLSKA, PREZYDENT, ROSJA, UE, USA, WĘGRY

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 wujek_Olek 17.09.2018 13:03
Lekturę gorąco polecam: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_United_States_military_operations
Plusów: 1 INUk 15.09.2018 13:02
Niezalogowany użytkownik Mostem między USA i UE jest Irlandia. Wszystkie firmy amerykańskie działające w Europie są zarejestrowane w Irlandii i tam prowadzą procesy i arbitraż w przypadku sporów. Jeśli chodzi o rolę mediatora politycznego, to Polska nie ma na to szans, bo w Europie nikt jej już nie słucha. Podobną rolę chciały mieć Węgry w stosunkach UE - Rosja. Skończyło się na tym, że Putin o ważnych sprawach rozmawia z Merkel, a Orban tylko ma kupować energię od Rosji.
Plusów: 1 Katolik k 15.09.2018 08:40
Niezalogowany użytkownik Ktory nas juz sprzedal i gdyby nie Rosja ,ktora chciala oslabic Niemcy bylilibysmy panstwem liliputem.Mimo wszystko szukalbym blizej sojusznikow,ktorzy realnie mogliby nam pomoc.
Plusów: 1 Katolik k 15.09.2018 06:00
Niezalogowany użytkownik Nie wyglada na to aby Trump dotrwal do konca kadencji.A wtedy sytuacja Polski nie bedzie dobra.Sojusznik sie wycofa,wojsko zacofane bez sprzetu i dowodztwa a politycy rzadzacy od klamstwa do klamstwa...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl