107,6 FM

"Seks to dar Boży, a nie tabu"

Papież Franciszek powiedział, że "seks to dar Boży". "To żadne tabu, to dar od Boga, to dar, jaki daje nam Pan. Ma dwa cele: kochać się i powoływać życie"; to "pasja, namiętna miłość " - mówił papież podczas spotkania z młodzieżą z Francji.

Watykan ogłosił we wtorek zapis wypowiedzi Franciszka z poniedziałkowej, spontanicznej rozmowy z młodzieżą z diecezji Grenoble-Vienne.

Papież podkreślił: "Prawdziwa miłość jest namiętna; miłość między mężczyzną a kobietą, gdy jest namiętna, prowadzi do tego, że daje życie na zawsze; ciałem i duszą". "Jedno ciało; to jest wielkość seksualności" - dodał Franciszek. Następnie stwierdził: "Tak należy mówić o seksualności. I tak należy przeżywać seksualność, w tym wymiarze; miłości między mężczyzną a kobietą na całe życie".

"To prawda, że nasze słabości, nasze duchowe upadki prowadzą nas do korzystania z seksualności poza tą tak piękną drogą miłości między mężczyzną a kobietą. Ale to są upadki, jak wszystkie grzechy, takie jak kłamstwo, gniew, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu" - wyjaśniał papież.

Zauważył następnie, że bywa "seksualność urzeczowiona, oderwana od miłości i używana dla rozrywki".

Franciszek mówił również, że istnieje "przemysł seksualności oderwanej od miłości".

"Tyle pieniędzy zarabia się na przemyśle pornograficznym" - dodał Franciszek i ocenił: "to degeneracja w porównaniu z poziomem, na jakim Bóg umieścił" seksualność.

"Seksualność jest wspaniała", "strzeżcie dobrze waszą tożsamość seksualną i przygotujcie ją na miłość, by umieścić ją w tej miłości, która będzie towarzyszyć wam przez całe życie" - zachęcał papież młodzież.

Opowiedział, że na placu świętego Piotra rozmawiał kiedyś z małżeństwem, świętującym jubileusz 60-lecia ich ślubu. Jak dodał, sędziwi małżonkowie zapewnili go: "Jesteśmy zakochani".

Franciszek przywołał też słowa starszego mężczyzny, który mówił mu o swoim małżeństwie: "Bardzo się kochamy i czasem się obejmujemy; nie możemy uprawiać miłości w naszym wieku, ale się obejmujemy, całujemy".

"To jest prawdziwa seksualność; nigdy nie można odrywać jej od piękna miłości" - wskazał papież.

« 1 »
 • Wiki
  20.09.2018 19:32
  Seks czy tam wspòłżycie w małżeństwie jest bardzo przyjemny, niezależnie czy się chce akurat spłodzić dziecko czy nie. A wspòłżycie w małżeństwie ma 2 cele i potomstwo jest dopiero na drugim miejscu wymienione.
 • podaj nick
  21.09.2018 11:05
  że namiętność to podstawa zgodzi się z papieżem osoba mniej więcej tego pokroju, co złapała dawno temu męża na ciąże czy "namiętność", bo tak się po wsiach kiedyś robiło i była już z tego faktu dumna z siebie, pomija jednak inne fakty, że brak więzi spowodował rozwód po kilku latach, chłop nie miał zadatków na męża ani ojca, ale jak go na tę ciąże łapała to o tym nie myślała, był agresywny co było bezpośrednim powodem rozwodu, sama musiała zarabiać na utrzymanie, bo tego chłop nie był nauczony, ani się nie poczuwał, do dzisiaj uważa, że został "wrobiony" ( w płodzenie dzieci widocznie też ), ludzie ci żyją w głębokiej nienawiści unikając kontaktów, lecz ta osoba twierdzi że to normalne, co nie zmienia faktu, że lata po kościołach i wspólnotach, ale głównie zbierając datki na siebie, bo już jej to weszło w nawyk, przez te lata nikt ją nawet nie próbował uświadomić co robi źle, mimo, że czynnych katolików koło niej kupa i chyba w tym braku świadomości zejdzie z padołu, więc to jest poziom mądrości i grupa docelowa przemówień Franciszka, a wydaje mi się niegdysiejsze wychowanie katolickie na czym się opiera małżeństwo było 3x mądrzejsze i była umiejętność kształtowania postaw co najmniej oczko wyżej od wyżej opisanych
 • Wiki
  21.09.2018 11:44
  @PODAJ NICK Co Ty piszesz? Papież powiedział, że seksualności nie można odrywać od piękna miłości. W małżeństwie miłość i namiętność idą w parze. Do wspòłżycia potrzebne jest pożądanie drugiej osoby, silne podniecenie, to oczywiste. Inaczej biologicznie wspòłżycie nie będzie możliwe :-)
  doceń 4
 • Hrabia
  22.09.2018 18:34
  Na szczescie sakramentu malzenstwa udziela sie NIE tylko dziewicom. Gdyby Kosciol nie patrzyl przez palce na wczesniejsze doswiadczenia par mlodych,to pewnie nie byloby zbyt wielu slubow w kosciele.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama