107,6 FM

Papież przestrzegł przed odradzającym się rasizmem i ksenofobią

Papież Franciszek przestrzegł w czwartek przed odradzającym się na świecie rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Do polityków zaapelował, by nie wykorzystywali instrumentalnie obaw przed cudzoziemcami.

W przemówieniu do uczestników konferencji "Ksenofobia, rasizm i populistyczny nacjonalizm w kontekście światowych migracji" papież zauważył: "Żyjemy w czasach, w których zdają się odradzać uczucia, jakie - jak wielu się wydawało - zostały już pokonane".

"To uczucia podejrzliwości, lęku, pogardy i nawet nienawiści wobec jednostek czy grup uważanych za inne z powodu przynależności etnicznej, narodowościowej bądź religijnej i jako takie traktowane jako niewystarczająco godne tego, by uczestniczyć w pełni w życiu społeczeństwa" wyjaśnił Franciszek i dodał: "Takie uczucia zbyt często inspirują prawdziwe akty nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia".

Papież wyraził ubolewanie, że "niestety także w świecie polityki ulega się pokusie instrumentalnego wykorzystywania lęków lub obiektywnych trudności niektórych grup i posługiwania się iluzorycznymi obietnicami dla krótkowzrocznych celów wyborczych".

Zwracając się do uczestników obrad zorganizowanych w Watykanie Franciszek ocenił, że rodzina, szkoła i media muszą krzewić szacunek dla godności każdego człowieka, braterstwo i solidarność. Środki masowego przekazu mają obowiązek "służyć prawdzie i rozpowszechniać wiadomości, troszcząc się o sprzyjanie kulturze spotkania i otwarcia wobec innych, we wzajemnym poszanowaniu różnorodności" - wskazał.

"Ci, którzy czerpią finansowe korzyści z klimatu nieufności wobec cudzoziemców, w którym brak dokumentów i prawa pobytu sprzyja i podsyca system tymczasowości i wyzysku, niekiedy w stopniu prowadzącym do prawdziwych form niewolnictwa, powinni zrobić dogłębny rachunek sumienia" - oświadczył papież. Ci, którzy wykorzystują nielegalnych imigrantów, "będą musieli odpowiedzieć przed Bogiem" - zaznaczył.

Według Franciszka wobec rozpowszechniania się nowych form ksenofobii i rasizmu przywódcy religijni mają obowiązek szerzenia wśród swych wiernych zasad i wartości etycznych. Apelował o gesty oparte na zasadzie świętości życia ludzkiego i szacunku dla godności każdej osoby.

Dla chrześcijan - jak podkreślił - ten obowiązek moralny nabiera szczególnie głębokiego znaczenia w świetle wiary, mówiącej o tym, że wszyscy tworzą jedną rodzinę, stworzoną na obraz i podobieństwo Boga.

W dokumencie końcowym opracowanym przez uczestników światowej konferencji znajduje się apel do "wszystkich chrześcijan i tych, którzy popierają podstawowe prawa człowieka", aby odrzucili "populistyczne inicjatywy nie do pogodzenia z wartościami Ewangelii".

Nacjonalistyczny populizm to "polityczna strategia, która stara się szukać wsparcia i promować lęki jednostek czy grup, by potwierdzić potrzebę autorytarnej polityki dla ochrony interesów grupy społecznej czy socjalnej dominującej na pewnym obszarze" - podkreślono w dokumencie watykańskiej konferencji.

« 1 »
 • HIERONYMUS
  20.09.2018 17:04
  Zdrowe społeczeństwa o silnej tożsamości kulturowo-religijnej i sprawnych rządach nie podporządkowanych ideologii liberalnej mogłyby przyjąć wielu uchodźców, reprezentujących odmienne kultury i religie. Byłyby bowiem w stanie udzielić im schronienia (przestrzeni bytowej) wymagając jednocześnie z żelazną konsekwencją poszanowania swoich praw i obyczajów. Takich społeczeństw i rządów obecnie w Europie już nie ma, w związku z tym masy niekompatybilnych kulturowo ludzi stanowią dla tych społeczeństw zagrożenie.
  doceń 4
 • Anonim (konto usunięte)
  20.09.2018 19:24
  Na rasizmie się nie znam, ale ksenofobia to zdrowy objaw.
 • ART
  20.09.2018 21:39
  A co ma Papież mówić? Weźcie sobie Biblie i poczytajcie. W zasadzie i Stary i Nowy Testament są w tej kwestii zgodne. A więc czego oczekujecie?
  Powiadacie: „…Jego słowa tak często pasują socjaldemokratom, liberałom I stanowia wsparcie dla ich polityki I działań ?” Zastanówcie się: Czy to Papież tych uchodźców „produkuje’? czy to Papież ich wysyła masowo do Europy? I drugie ważniejsze pytanie: Czy polityka względem uchodźców byłaby inna gdyby Ojciec Święty był przeciwny? Taka Merkel by się zawstydziła i coś by się zmieniło? A ten Francuzik… jak mu tam. .. no mniejsza… krzyknąłby: Ojcze Świety , ależ tak! Pogonimy ich w kiebieni mater!!! Tak by było ? Czy też kpiny i nowe ataki? Polityka to też sztuka czekania na korzystny CZAS. A ten czas dla KK jest teraz bardzo niepomyślny. Nie widzicie co się dzieje??? Pomyślcie? Wstawcie się w miejscu Ojca Świętego i pomyślcie: Jak WY byście na Jego miejscu postąpili. Nie sądzicie że lepiej jednak pomyśleć niż bezmyślnie , ze szkodą dla KK chlapać dziobami na świat cały???
 • łukasz
  24.09.2018 08:34
  Papież nie „produkuje” uchodźców, to prawda. W b.dużym uproszczeniu - uchodźców „produkuje” wojna, imigrantów „produkują” ekonomia i politycy. Szkoda, ze papieża redukujesz do polityka, który gra na poprawę notowań swojej partii i nie mówi co myśli , bo to i tak by nic nie zmieniło, tylko mówi to co chcą usłyszeć ważni politycy. Ale Kościół to nie firma usługowa ani partia polityczna jak post to nie dieta, a modlitwa to nie psychologia, choć zewnętrznemu obserwatorowi może się to mylić. Fundamentem Kościoła nie są wartości etyczne, moralność, solidarność itd. itp. choć te często świadczą o jego kondycji.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama