107,6 FM

Sprzeciw - tak. Wandalizm - nie

Środowiska katolickie zdecydowanie odcinają się od sobotnich wydarzeń w siedzibie Nowego Teatru w Słupsku. Ktoś wylał na widowni śmierdzącą substancję, co spowodowało konieczność przeniesienia spektaklu "Klątwa".

Słupska policja próbuje ustalić sprawcę bądź sprawców zdarzenia z 22 września. Nie jest do końca pewne, czy miało ono związek ze spektaklem "Klątwa", który gościł w Słupsku w ramach festiwalu "Scena Wolności".

W każdym razie spektakl zaplanowany na niedzielę 23 września musiał być przeniesiony do hali "Gryfia". Konsekwencje czynu nieustalonego dotąd sprawcy są jednak poważniejsze.

Budynek, w którym mieści się Nowy Teatr im. Witkacego, jest także siedzibą słupskiej filharmonii. Obiekt będzie wyłączony z użytku przynajmniej przez tydzień, dlatego odwołane zostały zaplanowane na najbliższy czas koncerty i spektakle

Usuwanie dokuczliwego zapachu będzie więc bardzo kosztowne. Prawdopodobnie konieczne będzie także pranie foteli i zrywanie parkietu na widowni.

- Zdecydowanie odcinamy się od tego typu działań, które powodują niszczenie mienia, w tym przypadku - instytucji kultury. Przypisywanie Kościołowi jakiejkolwiek roli w tego typu zachowaniach byłoby poważnym nadużyciem - mówi ks. Zbigniew Krawczyk, proboszcz parafii Mariackiej, dziekan dekanatu Słupsk-Wschód.

Duchowny podkreśla, że środowiska katolickie wyrażały swój sprzeciw wobec programu festiwalu "Scena wolności" wyłącznie w formie listów otwartych. W dniu wystawienia spektaklu "Klątwa" przedstawiciele różnych organizacji katolickich spotkali się w dwóch miejscach (przy pomniku św. Jana Pawła II obok kościoła św. Ottona oraz przy hali "Gryfia") na modlitwie. Nie wznoszono żadnych haseł przeciwko komukolwiek.

- Od samego początku wzywaliśmy jedynie do modlitwy. Nie planowaliśmy żadnych protestów. Nazywanie ludzi modlących się fanatykami jest obraźliwe - mówi ks. Krawczyk.

Podkreślając niedopuszczalność działań dewastujących salę filharmonii, dziekan dekanatu Słupsk-Wschód, zwraca uwagę na prowokacyjny charakter samej sztuki.

- Spektakl, w którym poniża się flagę Watykanu, krzyż oraz osobę św. Jana Pawła II jest celową prowokacją. Prowokacja jest w tę sztukę wpisana - zauważa duchowny, wskazując na szerszy kontekst odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • krut00
    26.09.2018 03:42
    Jeśli któregoś dnia państwo Polskie zacznie funkcjonować to będzie można egzekwować ustawę o obrazie uczuć religijnych, która teraz jedynie maskuje stan faktyczny. Trwa wojna o wartości trwałe - oto nikczemnie opluwane jest Miłosierdzie Boże, które przedstawiane jest jako zwykła słabość i ciemnota którą ma zastąpić zaspokajanie niskich pragnień fizjologicznych. Kto za to płaci? Kto za to bierze pieniądze? Im więcej takich "przedstawień" tym wyraźniej widać że warto skończyć z dotacjami do teatrów.
    doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama