MSZ: Polska zaniepokojona wydaniem przez Belgię wizy wjazdowej L. Kozłowskiej

dodane 25.09.2018 19:40

PAP |

Decyzja władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej - osobie wpisanej na listę osób niepożądanych w strefie Schengen - godzi w bezpieczeństwo strefy; Polska przyjęła tę decyzję z zaniepokojeniem - podkreśliło w komunikacie MSZ.

MSZ: Polska zaniepokojona wydaniem przez Belgię wizy wjazdowej L. Kozłowskiej   wessmjy / CC 2.0 Parlament Europejski w Brukseli

Deportowana na wniosek polskich władz z terenu UE prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska przyjeżdża na zaproszenie liberałów i Zielonych do Parlamentu Europejskiego do Brukseli.

"Polska z zaniepokojeniem przyjęła decyzję władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej osobie wpisanej do Systemu Informacyjnego Schengen Ludmile Kozłowskiej. Decyzja władz Belgii godzi w bezpieczeństwo strefy Schengen" - podkreśliło MSZ we wtorkowym w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Resort poinformował, że wobec zaistniałej sytuacji, stanowisko polskiego rządu zostało przekazane ambasadorowi Belgii, który został wezwany we wtorek do MSZ przez wiceministra sprawa zagranicznych Andrzeja Papierza.

"Władze Polski podtrzymują stanowisko o uznaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej za osobę niepożądaną na terytorium Unii Europejskiej" - oświadczył MSZ. Jak wskazano, "decyzja ta została podjęta w oparciu o wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie uzyskanych przez Agencję Informacji na temat działalności p. Ludmiły Kozłowskiej i jej powiązań oraz w oparciu o wnioski płynące z analizy niejasnych źródeł finansowania prowadzonej przez panią Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog".

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Dwa tygodnie temu wizę wjazdową Kozłowskiej wydały również Niemcy. Podczas pobytu w Berlinie wzięła ona udział w wysłuchaniu w niemieckim parlamencie zatytułowanym "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

Według portalu Onet, który podał tę informację jako pierwszy, belgijska wiza dla Kozłowskiej została wydana na znacznie dłuższy czas niż niemiecka, co oznacza, że służby tego kraju nie uznały informacji od polskich służb na temat Ukrainki za istotne.

Do celów statutowych powstałej w 2009 r. Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie. W latach 2013-14 fundacja prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. Fundacja ma stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABW, MSZ, PAP, PRAWO, SĄDOWNICTWO, UE

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 depesza z chwili 26.09.2018 12:35
Niezalogowany użytkownik Niezwykle udana "razwiedka bajom" w wykonaniu polskiego kontrwywiadu. Agenci kremla w zachodniej europie dekonspirują się jeden po drugim. Kto następny zaprosi L.K. ???
Plusów: 4 Gość_2 26.09.2018 11:37
Niezalogowany użytkownik Po co siedzisz w tej "złej" Polsce? Też możesz tam wyjechać. Tam jest wolny i syty świat - czasem kogoś zadźga nożownik, czasem boma wybuchnie, czasem samochód (tak samochód, nie kierowca) wjedzie w tłum, ale poza tym jest o.k.
Plusów: 3 KOLO 26.09.2018 11:19
Niezalogowany użytkownik Wolny świat powiadasz? A od kiedy "wolny świat" to służby specjalne Federacji Rosyjskiej i Brukselska lewica której zależy tylko na interesach z Moskwą? Jeśli to jest twój wolny świat, to zachowaj go dla siebie. Polacy za taki "wolny świat" dziękują.
Plusów: 2 Dd 26.09.2018 11:03
Niezalogowany użytkownik Trump i Putin mówią ostatnio jednym głosem

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl