107,6 FM

MSZ: Polska zaniepokojona wydaniem przez Belgię wizy wjazdowej L. Kozłowskiej

Decyzja władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej - osobie wpisanej na listę osób niepożądanych w strefie Schengen - godzi w bezpieczeństwo strefy; Polska przyjęła tę decyzję z zaniepokojeniem - podkreśliło w komunikacie MSZ.

Deportowana na wniosek polskich władz z terenu UE prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska przyjeżdża na zaproszenie liberałów i Zielonych do Parlamentu Europejskiego do Brukseli.

"Polska z zaniepokojeniem przyjęła decyzję władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej osobie wpisanej do Systemu Informacyjnego Schengen Ludmile Kozłowskiej. Decyzja władz Belgii godzi w bezpieczeństwo strefy Schengen" - podkreśliło MSZ we wtorkowym w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Resort poinformował, że wobec zaistniałej sytuacji, stanowisko polskiego rządu zostało przekazane ambasadorowi Belgii, który został wezwany we wtorek do MSZ przez wiceministra sprawa zagranicznych Andrzeja Papierza.

"Władze Polski podtrzymują stanowisko o uznaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej za osobę niepożądaną na terytorium Unii Europejskiej" - oświadczył MSZ. Jak wskazano, "decyzja ta została podjęta w oparciu o wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie uzyskanych przez Agencję Informacji na temat działalności p. Ludmiły Kozłowskiej i jej powiązań oraz w oparciu o wnioski płynące z analizy niejasnych źródeł finansowania prowadzonej przez panią Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog".

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Dwa tygodnie temu wizę wjazdową Kozłowskiej wydały również Niemcy. Podczas pobytu w Berlinie wzięła ona udział w wysłuchaniu w niemieckim parlamencie zatytułowanym "Prawa człowieka w niebezpieczeństwie - demontaż praworządności w Polsce i na Węgrzech".

Według portalu Onet, który podał tę informację jako pierwszy, belgijska wiza dla Kozłowskiej została wydana na znacznie dłuższy czas niż niemiecka, co oznacza, że służby tego kraju nie uznały informacji od polskich służb na temat Ukrainki za istotne.

Do celów statutowych powstałej w 2009 r. Fundacji Otwarty Dialog należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie. W latach 2013-14 fundacja prowadziła m.in. "obserwacyjną misję poparcia" podczas fali protestów na kijowskim Majdanie. Fundacja ma stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli.

« 1 »
 • MareK
  26.09.2018 03:26
  Myśle, ze Strefa Schengen jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski i powinnismy sie z niej wycofać.
  doceń 8
 • Gość
  26.09.2018 05:10
  Czy to nie powinno wywołać czasem dyplomatycznego pandemonium?...
  doceń 6
 • czytelnik
  26.09.2018 08:41
  Służby specjalne Belgii i Niemiec o dowody, których oczywiście PiS przedstawić nie mógł. Wydalają ludzi z kraju tylko za to, że nie popierają władzy. Nic dziwnego, że wolny świat staje po stronie ofiar, a nie zamordystów z PiS.
 • depesza z chwili
  26.09.2018 12:35
  Niezwykle udana "razwiedka bajom" w wykonaniu polskiego kontrwywiadu. Agenci kremla w zachodniej europie dekonspirują się jeden po drugim. Kto następny zaprosi L.K. ???
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama